Mariusz Patyra interpretuje Paganiniego na nowo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 13:58
- Ten program słyszymy zawsze w zestawieniu skrzypce - fortepian. Natomiast Krzysztof Herdzin zaaranżował to wszystko na orkiestrę kameralną - mówi światowej sławy skrzypek.
Audio
  • Mariusz Patyra o trasie "Paganini Millenium Tour", Konkursie im. Paganiniego i swojej drodze na szczyt (Leniwa niedziela/Jedynka)
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. Paganiniego
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. PaganiniegoFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Trasa "Paganini Millenium Tour 2015" rozpocznie się w poniedziałek 2 marca od koncertu w Filharmonii Krakowskiej. Na scenie Mariuszowi Patyrze towarzyszyć będą muzycy orkiestry Sinfonia Viva. - To bardzo zdolni, młodzi ludzie. Współpraca świetnie się nam układa - podkreśla gość Jedynki.

Program koncertu, jak zapewnia Mariusz Patyra, jest bardzo interesujący. - Te utwory zazwyczaj można usłyszeć na recitalach. Są one bardzo zróżnicowane, oparte oczywiście - jak sama nazwa wskazuje – na Paganinim, ale głównie w jego romantycznym wydaniu. Oprócz choćby Kaprysów gramy jednak również utwory innych kompozytorów - zdradza skrzypek, który w 2001 r. jako pierwszy Polak otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. Paganiniego.

Mariusz Patyra doradzał również kupno skrzypiec jako... doskonałą lokatę kapitału.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość:
Mariusz Patyra (skrzypek)
Data emisji: 01.03.2015
Godzina emisji:
10.31

pg/mc

Czytaj także

Herdzin: muzyka to dla mnie ciepłe, jasne światło

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 20:00
- Absolutnie unikam tego i jako słuchacz, i jako kompozytor, żeby muzyka mną wstrząsała - opowiadał w Dwójce Krzysztof Herdzin. Pianista w tym roku świętuje 25 lat pracy scenicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tansman - kompozytor wyklęty przez II RP i PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:56
- Historia Aleksandra Tansmana jest opowieścią o tym, jak sami Polacy potrafią niszczyć sukcesy swoich rodaków - mówił w Jedynce Michał Matys, autor artykułu o łódzkim kompozytorze.
rozwiń zwiń