X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki siłą musicali? "Najważniejsza jest akcja"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 20:13
- Musical mówi nam o naszych problemach, proponuje bohaterów, z którymi możemy się utożsamić - uważa Daniel Wyszogrodzki, kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma.
Audio
  • Daniel Wyszogrodzki o sztuce musicalu, tłumaczeniu piosenek na język polski i pracy w Teatrze Roma (Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką)
Paulina Janczak jako Christine Daae i Damian Aleksander jako Upiór w musicalu Upiór w operze Andrew Lloyd Webbera, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Musical w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego zrealizował Teatr Muzyczny Roma
Paulina Janczak jako Christine Daae i Damian Aleksander jako Upiór w musicalu "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Musical w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego zrealizował Teatr Muzyczny Roma Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Każdy z nas potrafi zanucić choćby kilka taktów z najbardziej znanych i cenionych światowych musicali. Spektakl "Mamma Mia!" przyciąga rzesze miłośników Abby, którzy w być może do teatru by nie przyszli, gdyby nie szansa wysłuchania ulubionych przebojów. Wydawać by się mogło więc, że to muzyka gwarantuje sukces i miejsce w historii.

Daniel Wyszogrodzki, dzięki którego przekładom na rodzimych scenach mogliśmy podziwiać takie musicale jak "Koty", "Upiór w operze", "Les Misérables", czy "Deszczowa piosenka", jest innego zdania. - Były musicale ze wspaniałą muzyką, które się nie przyjęły, bo akcja była niewystarczająca. I przeciwnie, zdarzały się musicale z kompozycjami średnimi, ale jeśli dostatecznie angażowały publiczność, oglądane były i są na całym świecie - twierdzi i mówi, do której grupy zaliczyłby "Billy'ego Elliota" z kompozycjami Eltona Johna.

Tłumacz opowiada także za co ceni Mela Brooksa, kogo podziwiał Andrew Lloyd Webber w Teatrze Roma i jakie trudności spotkały gościa Jedynki przy tłumaczeniach twórczości Abby do spektaklu "Mamma Mia!".

***

Tytuł audycji: Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Daniel Wyszogrodzki (tłumacz, autor tekstów piosenek oraz książek, dziennikarz muzyczny, kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma)
Data emisji: 6.04.2015
Godzina emisji: 17.10

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od opery do grunge'u. Wielka Czwórka z Seattle w nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:00
- Chciałam zrobić ukłon operowy w kierunku muzyki, która jest bardzo piękna i odegrała wielki wpływ na ludzi i ich myślenie na całym świecie. Jest rzecznikiem prawdy, rentgenem natury ludzkiej - mówi Anita Rywalska, która gościła w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mercury, Disney, U2 - nie tylko oni związali się z operą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:00
Kiedy Barcelona została wybrana na gospodarza letnich igrzysk olimpijskich, o napisanie przewodniej piosenki poproszony został lider grupy Queen Freddie Mercury. Do współpracy zaprosił pochodzącą z tego miasta sopranistkę Montserrat Caballé.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Walewska: moją wiedzę o świecie kształtowali Tytus, Romek i Atomek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 09:00
Jako dziecko śpiewaczka operowa zaczytywała się w "Dzieciach z Bullerbyn" i przygodach Muminków. Dziś na jej liście lektur nawet Janusz Leon Wiśniewski przegrywa z Wagnerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamma Mia!" w Teatrze Roma. Oto polska Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 19:00
- Po przesłuchaniu poproszono mnie abym przygotowała najważniejszą piosenkę pt. "The Winner Takes it All". Wyśpiewałam ją i w konsekwencji wygrałam casting - mówiła w Jedynce Anna Sroka–Hryń.
rozwiń zwiń