Gonçalo M. Tavares: literatura pomaga nam przejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:00
- Wykształcenie nie polega na znajomości nazwisk czy dat. Osoba wykształcona to ktoś, kto postrzegając konkretną czynność, będzie zastanawiał się, skąd ona się bierze i dokąd prowadzi - mówi portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares.
Audio
  • Gonçalo M. Tavares w rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiada o literaturze i genezie zła (Niedziela z Jedynką)
- Czytanie jest jak operacja oczu, która pozwala nam zyskać jasny ogląd tego,  co dzieje się w świecie - mówi Gonalo M. Tavares
- Czytanie jest jak operacja oczu, która pozwala nam zyskać jasny ogląd tego, co dzieje się w świecie - mówi Gonçalo M. TavaresFoto: Polskie Radio

- Bardzo lubię myśleć o czytaniu jako treningu jasnego oglądu. Sądzę, że temu właśnie służy literatura. Nie chodzi o bycie dobrym czy złym, ważne jest, by rozumieć, co się robi. Osobiście boję się nie osób złych, a osób naiwnych. Brak jasnego oglądu będzie karmić zło - tłumaczy pisarz. 

Czy do ludobójstwa i Holokaustu doszło tylko z powodu naiwności? Czy dla pisarza powinny mieć znaczenie słowa uznania innych najwybitniejszych twórców? Co dla każdego z nas powinno być najważniejsze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

***

Tytuł audycji: Niedziela z Jedynką

Prowadzi: Magda Mikołajczuk, rozmowę tłumaczył Gabriel Borowski

Goście: Gonçalo M. Tavares (pisarz portugalski, był gościem Festiwalu Conrada)

Data emisji: 25.10.2015

Godzina emisji: 15.40

gs/mk

Czytaj także

"Jolanta" Chutnik przeciwieństwem bohaterek z kolorowych gazet

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 02:59
Kustoszka pamięci blokowisk oraz fascynatka zanikającej kultury podwórkowej wydała nową książkę "Jolanta". - Zwykle mówi się, że w dużych miastach panuje znieczulica, ale jest to pozorna anonimowość - mówi Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zaklęte w guziku Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 01:51
- Nie zależało mi na tym, by szukać sensacji i mówić o rzeczach, których sam Jarosław Iwaszkiewicz nie chciałby opowiadać głośno - podkreśla Anna Król, autorka książki "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:00
- Uroczyste gale to nie jest nasz świat. Nie chcę dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Chcę dotrzeć do tych, którzy wezmą moją książkę do ręki - przyznaje Jacek Podsiadło, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń