Czy dzieci powinny do nas mówić po imieniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 00:48
- Jeśli rodzice mówią jedno, a zachowują się inaczej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci przyjmą sposób funkcjonowania, który prezentują dorośli - mówi psycholog, Grażyna Białopiotrowicz.
Audio
  • Jak budować więzi z najbliższymi, zachowując jednocześnie stosowny dystans? (Niedziela z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/ East News

Savoir-vivre w rodzinie, czyli odpowiednie zachowanie w stosunku do najbliższych nie zawsze jest oczywiste. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że dobrze, jeśli relacje między członkami rodziny oparte są na bliskości i szacunku. - Zawsze trzeba trzymać się określonej roli. Często zdarza się, że rodzice chcą być wyluzowani, zaprzyjaźnić się z dziećmi jak kumple, co zdecydowanie odradzam, bo one potrzebują rodziców, a nie kolegów czy koleżanki, które już mają - opowiada trenerka osobista Grażyna Białopiotrowicz.

W jaki sposób znaleźć równowagę pomiędzy zachowaniem dystansu i budowaniem serdecznych więzi? Czy pozwolenie na to, by dzieci mówiły do nas po imieniu, to dobry pomysł? Kiedy powinniśmy dać najmłodszym prawo do prywatności i jaki ma to wpływ na ich życie? Jak reagować na bałagan w pokoju dziecka? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Niedziela z Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Kościelniak

Gość: Grażyna Białopiotrowicz (psycholog, trener rozwoju osobistego, umiejętności emocjonalnych i interpersonalnych)

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 15.25

sm/pg

Czytaj także

Wiemy, jakie są cechy szczęśliwego małżeństwa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 20:38
Wiosna nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Jest to czas zawiązywania znajomości, często na długie lata. Co robić, żeby związek nie rozpadł się szybko?
rozwiń zwiń