X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: "Inka" i "Zagończyk" zasłużyli na najwyższe honory

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 17:29
- Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, że jakiekolwiek państwo na świecie nie podejmuje wysiłku odnalezienia szczątków bohaterów narodowych. Dlaczego my mamy być inni, dlaczego mamy tego nie robić? To nasz obowiązek - mówił w Jedynce wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Audio
  • Prof. Krzysztof Szwagrzyk o "Ince" i "Zagończyku" (Niedziela z Jedynka)
Uroczystości pogrzebowe Inki i Zagończyka w Gdańsku mają charakter państwowy
Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku mają charakter państwowyFoto: PAP/Adam Warżawa

Prof. Szwagrzyk podkreślał, że "Inka" jest Symbolem Żołnierzy Wyklętych, walki, poświęcenia, wierności wyznawanym ideałom, ale też elementem popkultury. - Jej wizerunek jest obecny w przestrzeni publicznej w bardzo różnych formach. To bardzo dobrze. Stała się idolem wielu młodych Polaków - powiedział. 

Jego zdaniem jest też symbolem tego, jak nie mogliśmy sobie poradzić w wymierzaniu sprawiedliwości komunistycznym zbrodniarzom. – Trzy miesiące po odnalezieniu szczątków "Inki" zmarł prokurator Wacław Krzyżanowski (był oskarżycielem posiłkowym w procesie Danuty Siedzikówny). Gdyby nie głos mediów, to miałby zagwarantowaną kompanię honorową Wojska Polskiego. Nie tylko nie poniósł odpowiedzialności przed sądem, lecz także miał być pochowany z honorami - zauważył wiceprezes IPN. 

Prof. Krzysztof Szwagrzyk był szefem ekipy zajmującej się ekshumacjami żołnierzy niepodległościowego podziemia. Kierował zespołem, który odnalazł grób "Inki" i "Zagończyka". - Ludzie, którzy przyczynili się do śmierci tysięcy Polaków, nadal żyją. Trzeba doprowadzić do sytuacji, że staną przed sądem, który wymierzy im sprawiedliwy wyrok. Nie chodzi o to, aby wsadzać ich do wiezienia. Chodzi o sprawiedliwy wyrok, symbol, także dla młodego pokolenia Polaków, które musi otrzymać jasny sygnał - kto jest zbrodniarzem, a kto bohaterem - podkreślił rozmówca Doroty Truszczak.Prof. Szwagrzyk tłumaczył też m.in., jak doszło do odnalezienia szczątków Danuty Siedzikówny, ps. Inka, i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk. Wyjaśnił też, dlaczego to wydarzenie będzie pamiętał do końca życia.

***

Rozmawiała: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Krzysztof Szwagrzyk (wicerezes IPN)

Data emisji: 28.08.2016

Godzina emisji: 15.28

tj/mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Skallesny2017-03-01 13:51 Zgłoś
czy facet z profesorskim tytułem może pleść bzdury? Może! Panie jak panu niewstyd że dziecko wciągnięto do walki, dano pistolet i kazano strzelać! Bandyta łupaszka bez uprawnień nosił mundur, sam przyznał sobie prawo do sądzenia i wykonywania wyroków(zazwyczaj wyroków śmierci). Walczył o wolność dla kogo ta wolność to dziś wiemy doskonale. Jednak o walce nie może być mowy w przypadku bandyckich napadów kilkudziesięciu ludzi na posterunek MO z 4 funkcjonariuszami. Palenie wsi które z wyzwolicielami niechciały współpracować to też "bohaterstwo"? A prosze przypomnieć kto w kielcach wydał na Gestapo partyzantów czy to nie czsem AK.

Czytaj także

"Inka" i "Zagończyk". Dwie różne postacie, które połączył wspólny los

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 14:32
- To dwie całkowicie różne postacie. "Zagończyk" walczył z sowietami już podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Można powiedzieć, że jest postacią, która szukała śmierci. Całe jego życie prowadziło w tym kierunku. Jest bohaterskim żołnierzem, którego należy czcić - mówił w Jedynce były wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń