Tomasz Raczek: konflikty z Kałużyńskim były wymyślone

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 12:49
Znany krytyk filmowy opowiedział w Jedynce o dzieciństwie, marzeniach, coming oucie i słynnej aferze wokół filmu "Kac Wawa".
Audio
Tomasz Raczek
Tomasz Raczek Foto: W.Kusiński/PR

- Ja zawsze byłem trochę starszy niż rówieśnicy i lubiłem towarzystwo dorosłych. Bardzo poważnie podchodziłem do życia i wydawało mi się, że dzieciństwo jest nudne, ponieważ nie ma w sobie elementu odpowiedzialności - wspominał Tomasz Raczek.

Od najmłodszych lat gość "Niedzieli z Jedynką" czuł także silną potrzebę podkreślania swej odrębności: - Już w szkole podstawowej wręcz obsesyjnie starałem się nie przyjmować poglądów proponowanych mi przez nauczycieli i kolegów. Szybko zrozumiałem, że jestem inny i nauczyłem się lubić to, że jestem innym. A potem jeszcze nauczyłem się czerpać z tego siłę, a w końcu - być z tego dumnym. Z bycia innym w wielu dziedzinach.

Owa bezkompromisowość i wyrazistość poglądów przydała się później Tomaszowi Raczkowi w pracy krytyka filmowego. Ogromną popularność przyniósł mu telewizyjny cykl "Perły z Lamusa", który prowadził wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim. Do historii przeszły zawzięte dyskusje dwóch krytyków. - Bardzo lubiliśmy nie zgadzać się ze sobą. Największy kłopot był wtedy, gdy myśleliśmy o jakimś filmie podobnie. Wymyślaliśmy wtedy pewne sytuacje, żeby się różnić w poglądach. W ekstremalnych przypadkach wręcz losowaliśmy, komu film będzie się podobał, a komu nie. Bez sporu nie potrafiliśmy rozmawiać o filmie - podkreślał Tomasz Raczek.

W rozmowie z Ewą Kwaśnik znany krytyk filmowy mówił także o wyższości Stanisława Wyspiańskiego nad Rolling Stonesami, nietypowych korepetycjach z WF-u, "Prawach Kałużyńskiego", ulubionych filmach, aferze wokół "Kac Wawa" i swym coming oucie - posłuchaj nagrania audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: KULTURA Tomasz Raczek

Czytaj także

"Byłem czeladnikiem Łomnickiego"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 13:20
- Jestem po prostu majstrem, który stara się dobrze wykonywać swoją pracę - mówi Emilian Kamiński, który 10 lipca kończy 60 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: w Polsce zastrasza się aktorów!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:04
Popularna aktorka filmowa i teatralna jest również wziętą autorką felietonów, scenariuszy filmowych, sztuk dramatycznych i książek. W Jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem" Joanna Szczepkowska mówiła m.in. dlaczego... nie czuje się mistrzem.
rozwiń zwiń