Gdyby nie Gawęda, nie było by De Mono

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 15:03
- Nie wszyscy chcą się chwalić przeszłością z lat dziecięco-młodzieńczych, ale ja z przyjemnością o tym mówię. Gawęda otworzyła mi okno na świat - mówił w Jedynce Marek Kościkiewicz, współzałożyciel zespołu De Mono.
Audio
Marek Kościkiewicz
Marek KościkiewiczFoto: Andrzej Szozda/PR

Marek Kościkiewicz to w środowisku muzycznym człowiek-instytucja. Najbardziej znany jest z działalności w zespole De Mono, gdzie grał na gitarze. To jednak również wokalista, autor tekstów, kompozytor i producent. Mało kto wie, że swoją przygodę z estradą zaczynał w zespole reprezentacyjnym Związku Harcerstwa Polskiego Gawęda.

Po latach wspomina, że było to idealne miejsce dla nastolastka. - Podróże, noce poza domem, fajne dziewczyny, muzyka, scena, kulisy. Sam program był bardzo specyficzny i składał się między innymi z pokazów kukiełkowych, tańców ludowych oraz współczesnych - mówił w "Leniwej niedzieli".

Największą atrakcją były dla Marka Kościkiewicza zagraniczne wyjazdy. Po latach wracał zresztą w te same miejsca, już jako profesjonalny muzyk.

- W tym czasie Gawęda wyjeżdżała nie tylko do Stanów Zjednoczonych, gdzie graliśmy dla Polonii. Utrzymywaliśmy również kontakt z bliźniaczą Gawędą, która powstała w Kopenhadze. Wyjeżdżaliśmy do Szwecji, graliśmy koncerty w Czechosłowacji, był też wyjazd do Moskwy. Potem tą drogą ruszyliśmy z De Mono. Gdy jechaliśmy do Kanady czy Stanów, występowaliśmy w tych samych miejscach, które wcześniej odwiedzałem z Gawędą - wspominał.

Posłuchaj całej rozmowy Izy Żukowskiej z Markiem Kościkiewiczem.

pg

Czytaj także

“Ta drużyna będzie szybko pięła się do góry”

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 12:05
Marek Kościkiewicz, muzyk i piłkarz Reprezentacji Artystów Polskich chwalił w Jedynce zespół Franciszka Smudy za wtorkowy mecz z Rosją, który zakończył się remisem 1:1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Kościkiewicz 25 lat później

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 16:38
25 lat temu piosenka "Kochać inaczej" przez rok była na liście przebojów radiowej Trójki. Teraz można ją usłyszeć w nowym wykonaniu Kayah. I nie tylko tej piosenki.
rozwiń zwiń