X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Nowacki, czyli ojciec słowa "nastolatki”

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 15:48
Kompozytor i producent muzyczny znany z zespołu Homo Homini zaczynał w grupie Teenagers. – Kiedy postanowiliśmy śpiewać tylko po polski, trzeba było zmienić tez nazwę. Tylko nie było odpowiedniego wyrazu – wspominał Aleksander Nowacki w Jedynce.
Audio
  • Aleksander Nowacki przypomina historię zespołu Homo Homini
Aleksander Nowacki w studiu Jedynki
Aleksander Nowacki w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Zespół Teenagers powstał na początku lat 60. Po zmianie repertuaru na polski, nazwę muzycy też chcieli mieć polska.  - Nie było wiadomo co z tym zrobić, jak przetłumaczyć. Burza mózgów dopiero pomogła i wymyśliliśmy słowo "nastolatki”. Wkrótce prasa strasznie nas zjechała za dziwactwo językowe i niepotrzebne neologizmy – wspominał muzyk w "Leniwej niedzieli”.

Aleksander Nowacki profesjonalną przygodę z muzyką zaczynał w zespole Czerwono-Czarni, ale jego sztandarowa formacja to powstała 41 lat temu grupa Homo Homini. – Niestety to grupa trochę już zapomniana, ale pewnie dlatego, że przez 10 lat nie było mnie w kraju, a nieobecni niestety nie mają racji. Tymczasem mamy bardzo dobrze przeboje, jak „Drzewa ruszają w drogę”. To piosenka, która otworzyła artystyczną drogę Homo Homini, a musieliśmy nagrywać ją potajemnie w radiu. Przyszłyśmy w nocy do studia, pamiętam dokładnie , ze była to północ i nagraliśmy dwa utwory – wspominał gość Jedynki.

Maria
Maria Szabłowska i Aleksander Nowacki

Aleksander Nowacki, poza muzyką, pasjonuje się też gotowaniem, przy czym – jak mówił - lubi smacznie zjeść, ale nie lubi stać godzinami w kuchni. - Zostałem nawet szefem kuchni w Hamburgu i niestety przez dyżury kuchenne przestałem być dyspozycyjny jako artysta. Ale za to wymyśliłem kilka dań czy koktajli – opowiadał.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystą. W niej m.in. opowieść o tym, jak władza w PRL szantażowała artystów, ale też przepis na szybkie polędwiczki i rozgrzewający koktajl.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

ei

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak