Aleksander Nowacki, czyli ojciec słowa "nastolatki”

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 15:48
Kompozytor i producent muzyczny znany z zespołu Homo Homini zaczynał w grupie Teenagers. – Kiedy postanowiliśmy śpiewać tylko po polski, trzeba było zmienić tez nazwę. Tylko nie było odpowiedniego wyrazu – wspominał Aleksander Nowacki w Jedynce.
Audio
  • Aleksander Nowacki przypomina historię zespołu Homo Homini
Aleksander Nowacki w studiu Jedynki
Aleksander Nowacki w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Zespół Teenagers powstał na początku lat 60. Po zmianie repertuaru na polski, nazwę muzycy też chcieli mieć polska.  - Nie było wiadomo co z tym zrobić, jak przetłumaczyć. Burza mózgów dopiero pomogła i wymyśliliśmy słowo "nastolatki”. Wkrótce prasa strasznie nas zjechała za dziwactwo językowe i niepotrzebne neologizmy – wspominał muzyk w "Leniwej niedzieli”.

Aleksander Nowacki profesjonalną przygodę z muzyką zaczynał w zespole Czerwono-Czarni, ale jego sztandarowa formacja to powstała 41 lat temu grupa Homo Homini. – Niestety to grupa trochę już zapomniana, ale pewnie dlatego, że przez 10 lat nie było mnie w kraju, a nieobecni niestety nie mają racji. Tymczasem mamy bardzo dobrze przeboje, jak „Drzewa ruszają w drogę”. To piosenka, która otworzyła artystyczną drogę Homo Homini, a musieliśmy nagrywać ją potajemnie w radiu. Przyszłyśmy w nocy do studia, pamiętam dokładnie , ze była to północ i nagraliśmy dwa utwory – wspominał gość Jedynki.

Maria
Maria Szabłowska i Aleksander Nowacki

Aleksander Nowacki, poza muzyką, pasjonuje się też gotowaniem, przy czym – jak mówił - lubi smacznie zjeść, ale nie lubi stać godzinami w kuchni. - Zostałem nawet szefem kuchni w Hamburgu i niestety przez dyżury kuchenne przestałem być dyspozycyjny jako artysta. Ale za to wymyśliłem kilka dań czy koktajli – opowiadał.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystą. W niej m.in. opowieść o tym, jak władza w PRL szantażowała artystów, ale też przepis na szybkie polędwiczki i rozgrzewający koktajl.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

ei

Zobacz więcej na temat: MUZYKA