Poznakowski: jeszcze nie napisałem największego przeboju

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 13:28
"My młodzi, my młodzi, nam granie nie zaszkodzi" - w myśl tej zasady Trubadurzy spędzali w trasie cały rok i bili rekordy liczby granych dziennie koncertów. Występowali nawet o 6.00 rano! Dla kogo? W Jedynce zdradził to Ryszard Poznakowski.
Audio
  • O sztuce pisania utworów i działalności sołtysa Ryszard Poznakowski opowiadał Marii Szabłowskiej (Leniwa Niedziela/Jedynka)
Ryszard Poznakowski
Ryszard Poznakowski Foto: PR/A.Szozda

Do żelaznego kanonu piosenek, z których Ryszard Poznakowski jest zadowolony, a lubią je także słuchacze, należą "Mały książę", "Trzynastego", "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Chałupy", a także "Znamy sie tylko z widzenia" czy "Byłaś tu" z repertuaru Trubadurów.

- Czasy są piękne, gdy się ma dwadzieścia parę lat. Nawet otaczająca rzeczywistość nie ma znaczenia, bo jej się po prostu nie widzi. A ten okres dla Trubadurów był szalenie pracowity. Rekord pobiliśmy w Zielonej Górze, gdy zagraliśmy w sobotę 6 koncertów, a w niedzielę 7 - podkreślił kompozytor w rozmowie z Marią Szabłowską.

Ryszard Poznakowski dodaje, że wszystkie etapy działalności mają dla niego znaczenie. Z wykształcenia fagocista, nauczył się także gry na saksofonie i fortepianie, występował z Czerwono-Czarnymi, jest aranżerem i reżyserem dźwięku. - Wcześnie się nauczyłem, że artyście nie wolno dać się zaszufladkować; on powinien realizować się w różnych specjalnościach. Lubię postrzegać świat jako obiekt do eksperymentu, do nauk. A do połączenia wszystkich nauk dochodzi podczas pisania utworu.

PR/A.Szozda
PR/A.Szozda

Jak sam przyznaje, działalność społecznikowską ma we krwi. W "Leniwej Niedzieli" Ryszard Poznakowski opowiedział więc o tym, jak obchodzi się Wielkanoc we wsi, której jest sołtysem, wyjaśnił, na czym polega dobór muzyki do słów, oraz zaprezentował na antenie Jedynki zupełnie nową piosenkę... o teściu, którą pisał "tylko" cztery lata.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: Muzyczna Jedynka MUZYKA

Czytaj także

Frywolne Strachy na Lachy? Grabaż się przełamał

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 16:21
Szósta płyta Strachów na Lachy pod wieloma względami jest inna. O szczegółach w "Muzycznej Jedynce" opowiadał Krzysztof Grabowski, czyli Grabaż - wokalista i lider grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianista Ignacy Lisiecki: muzyka musi płynąć z serca

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:16
Rzadko w Muzycznej Jedynce gości artysta zajmujący się muzyką poważną. Ignacy Lisiecki, młody pianista, który właśnie zadebiutował płytą opowiada o swych muzycznych wyborach i planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gregorianie wyglądają i śpiewają jak mnisi, choć nimi nie są

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 13:00
Zespół Gregorian każdej piosence nad którą pracuje, nadaje zupełnie nowy wyraz. Ich utwory brzmią jak z muzycznej przeszłości, jednak nie archaicznie.
rozwiń zwiń