X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Łucenki: zrobiono właściwy krok

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 13:12
- Z dużym wysiłkiem, ale jednak widząc ten zwrot ze strony władz ukraińskich, jest szansa, że w listopadzie w Wilnie będziemy świętować stowarzyszenie Ukrainy z UE – powiedział w radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Audio
  • Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Jurija Łucenki: właściwy krok, (Europejskie Południe/Jedynka)
  • Europejskie Południe: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Jacek Protasiewicz (wiceszef Parlamentu Europejskiego), prof. Andrzej Sławiński (SGH, b. członek RPP)
Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Łucenki: zrobiono właściwy krok
Foto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Kwiecień to decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi spełnić warunki stawiane przez UE, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową. Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy zaczynają wypełniać swoje zobowiązania. Prezydent Wiktor Janukowycz ułaskawił skazanego na 4 lata byłego szefa MSW Jurija Łucenkę.  

Z apelem o ułaskawienie Łucenki występował niedawno były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Razem z byłym szefem Parlamentu Europejskiego Patem Coxem negocjucją  wyjście z Ukrainy z sytuacji, w jakiej znalazła się po skazaniu Jurija Łucenki i byłej premier Julii Tymoszenko

Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że zwolnienie Łucenki było tematem rozmów od kliku miesięcy. – Dobrze, że te argumenty dotarły do władz Ukrainy. Ta przeszkoda w relacjach z UE jest już anulowana. Łucenko jest na wolności, można się cieszyć po ludzku z tego, że człowiek skazany w wątpliwym procesie jest wolny – powiedział Kwaśniewski.

Jego zdaniem nie jest to jedyny krok władz ukraińskich we właściwą stronę. – W ostatnich dniach podjęto prace nad reforma prawa wyborczego i rozpoczyna się reforma prokuratury. Prokuratura bardzo tkwi w systemie radzieckim. Musi działać zgodnie ze standardami europejskimi. Opór materii jest bardzo duży, ale działania podjęto i można oczekiwać, że w maju odpowiednie ustawy znajdą się w parlamencie. Powoli idziemy naprzód – powiedział Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego powinna też być rozwiązana sprawa Julii Tymoszenko, choć jest nieporównywalnie bardziej skomplikowana.  - Plan musi być taki, żeby jej sytuacja się nie pogorszyła tzn. żeby jej leczenie z udziałem niemieckich lekarzy mogło być kontynuowane. Żeby nie rozpoczynały się kolejne sprawy - powiedział Kwaśniewski.  Były prezydent dodał, że nie bez znaczenia będzie też werdykt Trybunału Praw Człowieka w jej sprawie, który rząd Ukrainy obiecał respektować.

Aleksande Kwaśniewski podkreślił, że na dzisiaj Ukraina jest bliżej podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE niż jeszcze parę dni  temu. – Gdybyśmy w połowie kwietnia Cox i ja, kiedy będzie zdawać swój raport  przed Parlamentem Europejskim, mieli nadal pana Łucenkę w więzieniu, to prawdopodobnie nasza misja zostałby zakończona. Perspektywa umowy stowarzyszeniowej uciekła by z bieżącego roku. Ponieważ jest postęp, to oczekujemy kolejnych kroków - podsumował Kwaśniewski.

Posłuchaj rozmowy Przemysława Szubartowicza z byłym prezydentem Aleksandrem  Kwaśniewskim. Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.Gośćmi Europejskiego Południa byli też wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz oraz prof. Andrzej Sławiński (SGH, b. członek RPP).

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Ukrainy ułaskawił opozycjonistę Jurija Łucenkę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 09:03
Wolność odzyskał ukraiński opozycjonista Jurij Łucenko. Dekret o jego ułaskawieniu podpisał prezydent Wiktor Janukowycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurij Łucenko uwolniony. Następna Julia Tymoszenko?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 12:00
Ukraiński opozycjonista Jurij Łucenko wyszedł na wolność. Dekret o jego ułaskawieniu podpisał prezydent Wiktor Janukowycz. Polscy politycy liczą, że to dopiero początek zwalniania z więzień ukraińskich opozycjonistów.
rozwiń zwiń