Peter Heller - pisarz, który lubi postapokaliptyczne wizje

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 14:46
Niedawno w Polsce ukazała się powieść "Gwiazdozbiór psa" Petera Hellera - amerykańskiego pisarza i reportażysty. O swej najnowszej książce autor opowiedział w "Niedzieli z Radiową Jedynką".
Audio
  • Peter Heller o swojej powieści "Gwiazdozbiór psa" (Niedziela z Radiową Jedynką/Jedynka)
Peter Heller
Peter HellerFoto: materiały promocyjne/Wydawnictwo Insignis

Bohaterem "Gwiazdozbioru psa" jest mężczyzna o imieniu Hig, który jako jeden z nielicznych przeżył epidemię grypy. Jak podkreślał w Jedynce Peter Heller, to właśnie jakiś wirus może w przyszłości zdziesiątkować ludzką populację. - Wystarczy popatrzeć na to, co się dzieje w Chinach, czyli przypadki zachorowania na ptasią grypę. Tak naprawdę tego typu wirusy mogą rozwinąć się w coś, co kiedyś spowodowała na przykład "hiszpanka", która zabiła mnóstwo ludzi. Jak powiedział kiedyś Robert Frost, jeśli chodzi o lód i ogień koniec może przyjść w różny sposób. Czasem w sposób bardzo ciekawy - mówił.

Z nowej powieści Petera Hellera wyłania się obraz pustki i przejmującej samotności człowieka. - Podoba mi się taka pustka. Rozpoczynając pisanie tej książki napisałem pierwsze zdanie i nie wiedziałem co będzie dalej. Potem przemówił człowiek, który jak się okazało, znajduje się w takich okolicznościach, wokół sama przyroda. Ja też jestem taką osobą, która lubi przyrodę i zwierzęta. Oczywiście, w mojej książce jest też postać psa, która jest bardzo istotna dla fabuły - tłumaczył autor.

Posłuchaj całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Peterem Hellerem.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 07:00
Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Tomasz Mościcki i Joanna Kulmowa to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch napisał kryminał bez zakończenia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 21:07
Listonosz-jasnowidz, dwie ekscentryczne córki pastora i luterańska społeczność pełna barwnych postaci. Plus intryga prawie kryminalna. O swojej nowej powieści "Wiele demonów" opowie Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markiz de Sade: grę miłosną prowadził także z czytelnikiem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:22
- Jeszcze w latach 50. XX wieku sądy skazywały wydawców upubliczniających jego dzieła. W końcu de Sade wszedł na stałe do kanonu literatury francuskiej, ale nawet u niego widać, że każda pornografia, nawet najwykwintniejsza, po pewnym czasie nudzi - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń