Piaf: w ciele wulkan, w repertuarze dynamit

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 17:11
- Edith Piaf była bardzo zwyczajna w interpretacji, po prostu stawała i śpiewała. Cały geniusz mieści się w tym głosie - opowiada Joanna Rawik w Jedynce.
Audio
  • - Najlepszy okres piosenki francuskiej przypada między debiutem Piaf a śmiercią Jacquesa Brela - o twórczości Edith Piaf opowiada Joanna Rawik(Leniwa Niedziela/Jedynka)
Edith Piaf. 15.05.1959. Paryż
Edith Piaf. 15.05.1959. ParyżFoto: PAP/UPPA/Photoshot

Joanna Rawik od wielu lat fascynuje postać i twórczość Edith Piaf. Owocem tego jest m.in. grany przez nią monodram i książka, ukazujące losy tej niezwykłej artystki.

/

- Nie zdążyłam zobaczyć jej na żywo, ale słyszałam ją w dzieciństwie. Grałam już wtedy na skrzypcach i pamiętam tylko ten ostry, charakterystyczny głos, który pozostał w pamięci - opowiada pisarka i piosenkarka w "Leniwej Niedzieli".

"Ptak smutnego stulecia" to przede wszystkim opowieść o życiu Piaf, o jej licznych romansach i kilku małżeństwach, zachłanności na wciąż nowe przeżycia i doświadczenia. - Ciekawa historia wiąże się z piosenką "Milord". Otóż poprosiła kiedyś Georgesa Moustaki, z którym nawiązała romans, by coś dla niej napisał. Ten nie mógł wpaść na pomysł, aż w restauracji na serwetce zapisał słowo "milord", a Edith podchwyciła mówiąc o najsmutniejszym mieście świata - Londynie.

Edith Piaf bardzo mocno pracowała nad sobą nadrabiając brak wykształcenia odkrywaniem Beethovena i Mozarta, chodzeniem na wybitne spektakle. Bardzo wiele tekstów napisała sama, choć przez wiele lat ukazywały się pod pseudonimami.

Dlaczego? W jakich okolicznościach Edith Piaf napisała "La Vie en rose"? Jak wyglądała jej przyjaźń z Jeanem Cocteau i Marleną Dietrich. O tym, a także ukrywaniu pianistów, operacji nosa Charlesa Aznavoura oraz nowych interpretacjach piosenek Piaf opowiadała Joanna Rawik. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: Edith Piaf Joanna Rawik MUZYKA

Czytaj także

Twarze i dłonie z obiektywu Pirotte

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
Fotografowała Edith Piaf i Pabla Picassa. Wspierała francuski Ruch Oporu. Szmuglowała broń, fałszywe dokumenty i publikacje podziemia. Jej zdjęcia zapierają dech w piersiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice przyjaźni Edith i Marlene

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:08
Spektakl "Edith i Marlene" w reżyserii Márty Mészáros to bardzo ciekawa opowieść o mało znanym epizodzie z życia Edith Piaf i Marleny Dietrich. Wzbogacona piosenkami z repertuaru obu słynnych artystek.
rozwiń zwiń