X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska piosenka ma swoje muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 15:00
Wydawało by się, że coś tak ulotnego jak utwór muzyczny raczej nie nadaje się do muzeum. Okazje się, że piosenka może też mieć swoje muzeum. Powstaje takie w Opolu.
Audio
  • Jarosław Wasik o opolskich festiwalach i Muzeum Polskiej Piosenki (Niedziela z radiowa Jedynką)
  • Maria Szabłowska i Jarosław Wasik wspominają zmarłego Marka Jackowskiego. W trakcie rozmowy odtworzono archiwalną wypowiedź Marka Jackowskiego o zespole Maanam (Niedziela z radiowa Jedynką)
  • Grażyna Barszczewska czyta tekst piosenki "Winda do nieba" (Niedziela z radiową Jedynką)
Jarosław Wasik
Jarosław WasikFoto: Andrzej Gralewski/PR

Jarosław Wasik jest dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki, które znajduje się w Opolu. Wybór siedziby jest naturalny, bo w Opolu od 50 lat odbywają się Festiwale Polskiej Piosenki. Swą siedzibę muzeum ma w opolskim amfiteatrze. Muzeum cały czas jest w budowie, a docelowo będzie się znajdowało pod widownią amfiteatru. Cały czas trwają prace budowlane.

Dyrektor zapowiada, że muzeum będzie nowoczesne i multimedialne. Projekt ekspozycji stałej zakłada pokazanie piosenki poprzez historię i gatunki. - Liczę na to, że w takim miejscu po pierwsze będzie można się bawić, a po drugie będzie się można czegoś dowiedzieć - mówi "Leniwej niedzieli". I wzruszyć, słuchając tych piosenek. Muzeum wydało już pierwsza płytę, na której jest 19 utworów bardzo różnych. - Trudno było podjąć decyzję co ma znaleźć się na takiej płycie. Chcieliśmy pokazać perspektywę polskiej piosenki od współczesności do dawnych czasów - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Jarosław Wasik ma nadzieję, że płyt będzie więcej.

>>> Posłuchaj wspopmnień uczestników opolskich festiwali
Na razie muzeum działa w przestrzeni miejskiej. Ci co przyjadą na tegoroczny festiwal będą mogli zobaczyć na opolskim ratuszu wielki ekran, na którym będą wyświetlane odręcznie napisane teksty do polskich piosenek. Już teraz jest ich ogromny zbiór około 200 tekstów. Twórcy muzeum wpadli też na pomysł, aby teksty piosenek czytali znani aktorzy.

Jarosław Wasik najlepiej wspomina rok 1994, bo wówczas zadebiutował na festiwalu jako wykonawca. Ponieważ robił wówczas rzeczy niepopowe, więc był zaskoczony, że został zakwalifikowany do koncertu Debiuty. - Kiedy zaśpiewała na próbie Justyna Steczkowska, to mój ówczesny gitarzysta powiedział mi "co my tu robimy?" - wspomina. Ale na tym koncercie Jarosław Wasik został wyróżniony. Pamięta potem ceremonię wręczania nagród i Irenę Santor, która również śpiewała na tym festiwalu.

Podczas rozmowy został zaprezentowany tekst piosenki "Windą do nieba" w interpretacji Grażyny Barszczewskiej.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kukulska: piosenki rodziców są ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 16:02
- Oryginał już jest. Nic lepszego nie zrobimy - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Natalia Kukulska. Opowiada o koncercie w Opolu, podczas którego były śpiewane piosenki jej rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Bajor: oglądałem Festiwal w Opolu mówiąc "będę tam"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:02
- Gdy miałem kilka lat ojciec prowadził mnie na festiwalowe próby. Jestem więc świadkiem debiutu Młynarskiego czy Demarczyk. Opole dla mnie to największy wstrząs muzyczny - mówi od dzieciństwa związany z Opolem Michał Bajor.
rozwiń zwiń