Kariera Homo Homini liczy się od Opola

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 16:29
Na muzycznej scenie istnieją już 40 lat ciesząc się niezmiennie uznaniem słuchaczy. Swą historię zespół Homo Homini liczy od festiwalu w Opolu w 1973 roku, gdzie zdobył wyróżnienie.
Audio
  • Marek Fijałkowski o historii zespołu Homo Homini i najbliższych planach (Niedziela z radiową Jedynką)
Zespół Homo Homini
Zespół Homo HominiFoto: homohomini.pl

Homo Homini, który w Opolu zaśpiewał piosenkę "Drzewa ruszają w drogę" stał się objawieniem tamtego festiwalu. Grali rock, ale w duchu folkowym. Używali też nietypowych instrumentów takich jak gitara hawajska i bandżo. I - co dość niezwykłe - nie grali z towarzyszeniem perkusji.

>>> Posłuchaj wspopmnień uczestników opolskich festiwali

- Pojawienie się jakiegokolwiek zespołu na festiwalu w Opolu gwarantowało mu niezwykłą popularność - zauważa Marek Fijałkowski, jeden z członków Homo Homini. Tak było również w ich przypadku. Zespół zaczął koncertować również za granicą w tzw. demoludach, czyli ówczesnych państwach socjalistycznych, gdzie był przyjmowany bardzo dobrze. Grali w salach koncertowych Czechosłowacji, Węgier i NRD, gdzie zdobyli szaloną popularność, tym bardziej, że śpiewali po niemiecku.

Marek
Marek Fijałkowski w studiu radiowej Jedynki

Inną piosenką, która zdobyła w Opolu drugą nagrodę i ugruntowała pozycję zespołu na muzycznej scenie była "W tym domu straszy". Był to 1975 rok. Wówczas pierwszej nagrody nie przyznano.

- Teraz się dzieje dużo, dużo dobrego - przyznaje w radiowej Jedynce Marek Fijałkowski nawiązując do współczesności. Homo Homini wydał maksi singla i płytę "Homo Homini reaktywacja", na której śpiewa już z towarzyszeniem perkusji. - Udało mi się do tego przekonać Aleksandra Nowackiego, w końcu jestem perkusistą - mówi Marek Fijałkowski. Na koncertach konsekwentnie jednak perkusji nie używają. Na jesieni zespół chce wyruszyć w trasę koncertową z okazji 40-lecia istnienia grupy.

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenka nagrana nocą zrobiła furorę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 21:00
Kiedy wspólnie nagrywali tę piosenkę zespół oficjalnie jeszcze nie istniał. Nuciła ją potem cała Polska. Grupa Homo Homini była bardzo popularna w latach 70-tych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Nowacki, czyli ojciec słowa "nastolatki”

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 15:48
Kompozytor i producent muzyczny znany z zespołu Homo Homini zaczynał w grupie Teenagers. – Kiedy postanowiliśmy śpiewać tylko po polski, trzeba było zmienić tez nazwę. Tylko nie było odpowiedniego wyrazu – wspominał Aleksander Nowacki w Jedynce.
rozwiń zwiń