Jacek Borkowski i jego przepis na ojcostwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 15:13
W Dniu Ojca aktor - Piotr Rafalski z serialu "Klan" zdradza w "Lecie z radiem" jak być dobrym ojcem. Przyznaje, że tak jak gra ojca w "Klanie", tak samo wychowuje swoje dzieci.
Audio
  • Jacek Borkowski o wychowaniu dzieci: trzeba być autorytetem, ale takim, który sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie (Lato z Radiem/Jedynka)
Jacek Borkowski
Jacek BorkowskiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Jacek Borkowski w życiu prywatnym jest ojcem trojga dzieci. - Chciałbym, żeby nie bały mi się zwierzać ze wszystkiego - tak widzi istotę ojcostwa. Wyjaśnia, że dziecko powinno wiedzieć, że cokolwiek by się stało, to pierwszymi osobami, do których może się zwrócić i może liczyć na pomoc są rodzice, bez względu na to, czy to jest matka, czy ojciec.

Zauważa, że bez względu na to w jakich czasach wychowuje się dzieci, czy w latach 80-tych, czy teraz, ta zasada się sprawdza. Podkreśla, że nie chodzi o to, aby być kumplem dla dziecka. Trzeba być autorytetem, ale takim, który sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie.
Aktor radzi rodzicom, aby nie narzucali dzieciom, co mają robić w życiu. - Ja nigdy nie szukałem spełnienia swoich marzeń o sukcesie moim lub moich dzieci poprzez mękę i zmuszanie do czegokolwiek - deklaruje gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem, dziecko powinno realizować swoje pomysły i swoje pragnienia, a rodzice powinny im tylko im w tym pomóc.
Podobnie postępuje serialowy bohater z "Klanu" Piotr Rafalski. Jacek Borkowski zauważa, że to nie jego zasługa, a scenarzystów. Ale zgadza się z taką postawą, aby dziecko trzymać na przedłużonej smyczy. Bo dziecko, choć z nas wzięte, to zupełnie inny człowiek. - Można proponować, można pomagać, można prowadzić, ale w pewnym momencie trzeba te rękę puścić - mówi aktor.
Rozmawiała Małgorzata Raducha.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? "Oby nie kapusta!"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 12:08
- Rozmowę z dzieckiem o seksie trzeba zacząć jak tylko ono o to zapyta. Inaczej możemy doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - ostrzegała w radiowej Jedynce Maria Pawłowska, edukatorka seksualna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dziedziczymy po rodzicach?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 19:04
Genetyk Jan Brzeski z Centrum Nauki Kopernik i psycholog Agnieszka Robak będą gośćmi "Czterech Pór Roku", które na antenie Jedynki w godz. 9-13.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naprawić" dziecko? Lepiej uczyć świata emocji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 11:36
- Rodzice uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia, nie chcą nic zmieniać. Natomiast, na skutek interwencji szkolnego pedagoga, straży miejskiej czy policji, przyprowadzają dziecko do psychoterapeuty, by je "naprawić" - mówi Bernard Dawicki, terapeuta zaangażowany w projekt Profilaktyka problemowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezstresowe wychowanie nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 13:02
- W latach 40. XX wieku psychologia amerykańska wymyśliła sobie takie pojęcie. Potem dosyć szybko weszła pod stół i to odszczekała. Natomiast pojęcie zostało, bo niektórym rodzicom jest z nim wygodnie - mówiła w Jedynce Dorota Zawadzka, pedagog.
rozwiń zwiń