I Wybory Miss Polski na wózku: najpiękniejsze w finale

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 18:01
- Świat się zmienia, my się zmieniamy i mamy nadzieję, że społeczeństwo też. Chcemy pokazać, że stereotypy o dziewczynie na wózku, jako niewykształconej, nieatrakcyjnej, nie posiadającej potomstwa, są już po prostu nieaktualne - powiedziała w Jedynce Katarzyna Wojtaszek.
Audio
  • O organizacji I Wyborów Miss Polski na wózku opowiada Katarzyna Wojtaszek (Niedziela z radiową Jedynką)
Finalistki I Wyborów Miss Polski na wózku wraz z organizatorami
Finalistki I Wyborów Miss Polski na wózku wraz z organizatoramiFoto: facebook.com/FundacjaJedynaTaka

- Mi samej, jako osobie poruszającej się na wózku, zależało na zmianie stereotypowego podejścia do osób z niepełnosprawnością, w szczególności kobiet. Pomysł chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu, podglądałam takie działania na Zachodzie i, jako Fundacja Jedyna Taka, podjęłyśmy się organizacji I Wyborów Miss Polski na wózku - opowiada w Jedynce organizatorka wyborów Katarzyna Wojtaszek.

Rok 2013, jako Rok Osób Niepełnosprawnych, jest najlepszym dla tego momentem. Do konkursu zgłosiły się 72 kobiety, w różnym wieku, spośród nich internauci wybrali finałową dziesiątkę. W ciągu miesiąca, gdy trwało głosowanie, stronę fundacji odwiedziło około pół miliona użytkowników. - Nie chciałyśmy nikogo wykluczać ze względu na wiek. Te kobiety pokazują, że niepełnosprawność, to również normalność. One mają w sobie tyle determinacji i zapału, by się realizować, kształcić i po prostu normalnie żyć - podkreśliła w rozmowie z Wojciechem Urbanem.

Gala Finałowa I Wyborów Miss Polski na wózku odbędzie się 4 sierpnia w Muszli Koncertowej w Ciechocinku. Wstęp wolny! Finalistki mają już za sobą warsztaty, podczas których uczyły się choreografii, miały sesje zdjęciowe, pracowały nad fryzurami i strojami. - Były także zajęcia z radzenia sobie ze stresem, bo niektóre z nich nigdy nie występowały przed dużą publicznością - opowiadała Katarzyna Wojtaszek.

Gdzie można zobaczyć zdjęcia finalistek? Z jakimi trudnościami borykają się organizatorzy wyborów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: konkurs

Czytaj także

"W-skers", który się nie boi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 11:10
Młody człowiek. Zawsze dobrze ubrany. Lubi stylowe dodatki. Modnie strzyże włosy. Jest pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia do spraw osób niepełnosprawnych, bo ich problemy zna dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma ludzi z "dwiema lewymi nogami" do tańca

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:17
- Nauka tańca jest kwestią powtórzeń. Bo talent to jest 5 procent, a reszta to praca - mówił w "Czterech porach roku" Robert Kochanek, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów tanecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz galerię sław sportowców z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 09:30
- Plebiscyt jest hołdem dla 266. Mazurków Dąbrowskiego, które rozbrzmiewały w wielu miejscach świata - mówi Jan Lis, dziennikarz sportowy i koordynator Plebiscytu 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością, Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972-2012.
rozwiń zwiń