Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 18:26
- Zgłasza się do mnie szerokie spektrum ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich przodków. Bardzo duży ludzi przyjeżdża z zagranicy - mówił w "Niedzieli z radiową Jedynką" Jakub Czupryński, genealog.
Audio
  • Jakub Czupryński o warsztatach genealogicznych na Festiwalu Kultury Żydowskiej (Niedziela z radiową Jedynką)
  • 72-letnia Arona Reiner, malarka, graficzka i autorka komiksów, promowała w Krakowie komiks "Superbabcia" (Niedziela z radiową Jedynką)
Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury Żydowskiej
Foto: Glow Images/East News

Podczas prowadzonych przez Jakuba Czupryńskiego warsztatów genealogicznych można było dowiedzieć się o praktycznych metodach poszukiwań swych przodków oraz o najważniejszych faktach i mitach dotyczących genealogii żydowskiej. Zainteresowanie było bardzo duże. Część osób próbowała ustalić swoje żydowskie korzenie nawet wbrew faktom.

- Polacy coraz bardziej odkrywają wieloetniczną przeszłość swojego kraju. Wiele osób jest znudzonych takim polskim życiem we własnym sosie. Szukają egzotycznych domieszek, a nam Polakom z tą przedwojenną odmiennością najbardziej kojarzą się chyba właśnie Żydzi. Wiele osób próbuje w związku z tym uparcie tych żydowskich korzeni szukać. Z różnym szczęściem - przyznał Jakub Czupryński.

Festiwal Kultury Żydowskiej w radiowej Jedynce >>>

Bardzo dużo osób zgłaszających się na warsztaty pochodziła zza granicy. - My sobie tego nawet nie wyobrażamy, ale wiele milionów ludzi żyjących poza Polską ma korzenie w naszym kraju. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych panuje teraz moda na odkrywanie korzeni i podróże do miejsc, z których pochodzą rodziny przodków. Polska jest takim miejscem, z którym wiele osób jest związanych. Oczywiście są to ludzie, którzy mają też korzenie żydowskie - mówił genealog.

Rozmawiała Magda Mikołajczyk.

pg

Czytaj także

Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:19
- Zespół Diwan Saz, zapraszając do współpracy przedstawicieli różnych kultur i krajów udowadnia, że muzyka jest najlepszym nośnikiem porozumienia i pokoju - zapowiada Magda Mikołajczuk koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: "Czyńmy pokój między sobą"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 09:10
- Ten festiwal z założenia jest nieustannym procesem edukacyjnym. My nie tylko uczymy historii, nie tylko odnosimy się do tradycji, najbardziej interesuje nas życie - mówił w "Sygnałach dnia" Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej. "Klezmer grając modli się"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 18:23
Już po raz kolejny w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie znany pianista, kompozytor i dyrygent Leopold Kozłowski da koncert wspólnie ze swoimi przyjaciółmi.
rozwiń zwiń