Tomasz Stańko zagrał "Wisławę" na Dwóch Brzegach: pracuję podobnie jak poeci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:00
- Śmierć pani Szymborskiej natchnęła mnie do napisania poświęconej jej ballady, a jej duch zaczął unosić się nad moją pracą, nad produkcją płyty - o realizacji płyty "Wisława" opowiada w Jedynce Tomasz Stańko. Trębacz zagrał koncert na Festiwalu Dwa Brzegi.
Audio
  • Tomasz Stańko na Festiwalu Dwa Brzegi: długo pracuję nad utworami, podobnie jak poeci (Niedziela z Jedynką)
Tomasz Stańko New York Quartet
Tomasz Stańko New York Quartet Foto: Grzegorz Trzpil/dwabrzegi.pl

Na Dużym Rynku w Kazimierzu koncert Tomasz Stańko New York Quartet zainaugurował muzyczną część Festiwalu Dwa Brzegi, który odbywa się pod patronatem Radiowej Jedynki. Muzycy wykonali utwory zebrane na płycie "Wisława", które Stańko skomponował jako hołd dla Wisławy Szymborskiej.

- Mój przyjaciel Wacek Kisielewski mieszkał w słynnym Domu Literatów na Krupniczej w Krakowie. Tam mieszkała też pani Szymborska i pamiętam, że ocierałem się o jej malutką, śliczną osobę w tym czasie - wspomina pierwsze spotkania z poetką Tomasz Stańko.

Dwójce artystów udało się podjąć współpracę w 2009 roku, gdy Stańko został zaproszony, by akompaniować poetce, która sama czytała swoje poezje w Operze Krakowskiej. - Miałem wtedy okazję poznać panią Szymborską bliżej. A gdy pracowałem nad swoim następnym albumem z amerykańskimi muzykami i prosiłem córkę, by przesłała mi te nagrania z Szymborską, dowiedziałem się o śmierci poetki - opowiada w rozmowie z Joanną Sławińską.

Mając już gotowy materiał muzyczny Stańko zagłębił się w twórczość poetki. - Zorientowałem się, że bardzo mnie łączy z nią zamiłowanie do popkultury.Wydaje mi się, że pani Szymborska była zdecydowanie częścią popkultury. Jej łączenie klusków ze skwarkami z wielkimi metafizycznymi pytaniami, prostota jej języka i komunikatywność są temu bliskie - podkreślił.

W rozmowie z dziennikarką Jedynki muzyk podkreślił, że "każdy naród musi zapracować na swoją wartość. Sztuka jest wartością, która pozwala narodom zaistnieć na świecie". - Musimy więc siebie sami promować. Dla mnie jest dość oczywiste, że moja muzyka może być hołdem dla polskiego filmu, sztuki, poezji - wyjaśnił.

Jak Tomasz Stańko rozumie improwizację, gdzie czuje się w domu i jakie są jego najbliższe zawodowe plany? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

>>> Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu Dwa Brzegi >>>

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do słuchania kolejnych relacji i audycji specjalnych:

- poniedziałek, 29 lipca - "Kultura w Jedynce" (godz. 20.00 - 21.00);

- wtorek, 30 lipca - "Aktualności kulturalne" (godz. 13.40);

- czwartek, 1 sierpnia - "Aktualności kulturalne" (godz. 13.40);

- sobota, 3 sierpnia - "Sobota z Radiową Jedynką" (godz. 16.00 - 19.00);

- niedziela, 4 sierpnia - "Kultura w Jedynce” (godz. 20.00 - 21.00)

(asz)

Czytaj także

Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:16
- Przede wszystkim rozmowy o filmie, muzyce i literaturze, z udziałem twórców oraz artystów. Bliskość z gośćmi sprawia, że mamy wierną publiczność - powiedziała w radiowej Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka.
rozwiń zwiń