Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 18:23
- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
Audio
  • Sławomir Koper o książce "Miłość w Powstaniu Warszawskim" i życiu w przedwojennej Warszawie (Niedziela z Radiową Jedynką)
Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944.
Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944. Foto: PAP/Reprodukcja

Obrączki z metalu, codzienne stroje, konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent. W dniach Powstania Warszawskiego zawarto kilkaset małżeństw, choć nie wszystkie udało się zarejestrować. - Ginęli małżonkowie, ginęli kapelani. 18 sierpnia wydano nawet specjalny rozkaz, który miał zorganizować śluby powstańcze, ale obiektywnie nie było możliwości wszystkiego zanotować. Przepisy i rozkazy nie miały większego znaczenia - mówił Sławomir Koper , autor książki "Miłość w Powstaniu Warszawskim".

/

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Gość "Niedzieli z Radiową Jedynką" podkreślił, że "zawsze uważał się za historyka dnia codziennego, zwyczajnego życia". Ta książka właśnie o zwyczajnych uczuciach i miłościach opowiada. Jedną z par, która pobrała się w powstaniu warszawskim, byli Jan Nowak Jeziorański i Jadwiga Wolska. - Ich ślub odbył się w przerwie między pogrzebami, bo tych było znacznie więcej - dodaje gość Jedynki.

A co się działo w Warszawie przed II wojną światową? - To było piękne miasto, świat kolorowy, fascynujący. Jestem wielbicielem II Rzeczypospolitej; uważam, że czegoś takiego, jak eksplozja radości życia i polskości w ciągu dwudziestolecia międzywojennego, nasze dzieje nie notowały. Patriotyzm i oddanie tych, którzy walczyli w wojnie, jest właśnie osiągnięciem II RP - opowiada Sławomir Koper w rozmowie z Izą Żukowską.

Kto przed wojną chodził do kabaretu? Kto do kawiarni z kaczką i indyczką? Dlaczego kino było uznawane za rozrywkę plebejską? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Miłość w Powstaniu Warszawskim" ukaże się 11 września.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między godziną 16.00 a 20.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Nowak i Sylwia Wiśniewska wyśpiewali "Powstanie Warszawskie"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:35
Piosenka "Powstanie Warszawskie (Tyle nadziei, tyle młodości)" to utwór promujący niezwykły film Jana Komasy, pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki zdjęć powstańców. Trwa wielka sesja zdjęciowa Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 13:00
W Muzeum Powstania Warszawskiego od rana do wieczora fotografowane są twarze powstańców warszawskich. Efekt niezwykłej sesji poznamy za rok, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: miejskie cmentarzysko inspiruje młodych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 22:42
To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią najnowszą. Powstanie Warszawskie cały czas inspiruje twórców do tworzenia projektów, nowatorskich zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
rozwiń zwiń