X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 18:23
- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
Audio
  • Sławomir Koper o książce "Miłość w Powstaniu Warszawskim" i życiu w przedwojennej Warszawie (Niedziela z Radiową Jedynką)
Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944.
Powstańczy ślub. Powstanie warszawskie (1 sierpnia-3 października 1944), wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Warszawa, 1944. Foto: PAP/Reprodukcja

Obrączki z metalu, codzienne stroje, konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent. W dniach Powstania Warszawskiego zawarto kilkaset małżeństw, choć nie wszystkie udało się zarejestrować. - Ginęli małżonkowie, ginęli kapelani. 18 sierpnia wydano nawet specjalny rozkaz, który miał zorganizować śluby powstańcze, ale obiektywnie nie było możliwości wszystkiego zanotować. Przepisy i rozkazy nie miały większego znaczenia - mówił Sławomir Koper , autor książki "Miłość w Powstaniu Warszawskim".

/

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Gość "Niedzieli z Radiową Jedynką" podkreślił, że "zawsze uważał się za historyka dnia codziennego, zwyczajnego życia". Ta książka właśnie o zwyczajnych uczuciach i miłościach opowiada. Jedną z par, która pobrała się w powstaniu warszawskim, byli Jan Nowak Jeziorański i Jadwiga Wolska. - Ich ślub odbył się w przerwie między pogrzebami, bo tych było znacznie więcej - dodaje gość Jedynki.

A co się działo w Warszawie przed II wojną światową? - To było piękne miasto, świat kolorowy, fascynujący. Jestem wielbicielem II Rzeczypospolitej; uważam, że czegoś takiego, jak eksplozja radości życia i polskości w ciągu dwudziestolecia międzywojennego, nasze dzieje nie notowały. Patriotyzm i oddanie tych, którzy walczyli w wojnie, jest właśnie osiągnięciem II RP - opowiada Sławomir Koper w rozmowie z Izą Żukowską.

Kto przed wojną chodził do kabaretu? Kto do kawiarni z kaczką i indyczką? Dlaczego kino było uznawane za rozrywkę plebejską? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Miłość w Powstaniu Warszawskim" ukaże się 11 września.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między godziną 16.00 a 20.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Nowak i Sylwia Wiśniewska wyśpiewali "Powstanie Warszawskie"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 21:35
Piosenka "Powstanie Warszawskie (Tyle nadziei, tyle młodości)" to utwór promujący niezwykły film Jana Komasy, pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki zdjęć powstańców. Trwa wielka sesja zdjęciowa Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 13:00
W Muzeum Powstania Warszawskiego od rana do wieczora fotografowane są twarze powstańców warszawskich. Efekt niezwykłej sesji poznamy za rok, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: miejskie cmentarzysko inspiruje młodych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 22:42
To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią najnowszą. Powstanie Warszawskie cały czas inspiruje twórców do tworzenia projektów, nowatorskich zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
rozwiń zwiń