Aleksander Hall: Mazowiecki wierzył, że przeprowadzi Polskę do wolności

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 14:06
- Tempo tego marszu zmieniało się. Inaczej wyglądało w sierpniu 1989 roku, a inaczej po upadku muru berlińskiego. Uważał jednak, że jest człowiekiem na właściwym miejscu oraz, że temu zadaniu podoła - wspominał były minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Audio
  • Aleksander Hall wspomina Tadeusza Mazowieckiego (Jedynka/Niedziela z Jedynką)
Aleksander Hall
Aleksander HallFoto: PAP/Archiwum/Adam Warżawa

W niedzielę pochowano Tadeusza Mazowieckiego. Trumna z ciałem byłego premiera została złożona w grobie na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Wcześniej, w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, koncelebrowano mszę żałobną w jego intencji. Przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uroczystości miały państwowy charakter.

Aleksander Hall był rządzie Tadeusza Mazowieckiego ministerem ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami. Jak przyznał, chciał pracować z Mazowieckim. - W dużym stopniu wynikało to z tego, że miałem wielkie zaufanie do jego mądrości i zdolności. Też uważałem, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, w tym momencie historii Polski - podkreślił Hall.

Małgorzata Niezabitowska wspomina Tadeusza Mazowieckiego >>>

Hall tłumaczył, że Tadeusz Mazowiecki był dla niego autorytetem i przyjacielem. - W przyjaźni nie uważałem się za równorzędną stronę. Pierwszeństwo należało do niego - powiedział. Miał też poczucie, że Tadeusz Mazowiecki był postacią z której warto brać przykład, która dysponuje wielkim bagażem doświadczeń i przemyśleń. - To było odkrycie, że sposób myślenia, odbierania rzeczywistości i stosunek do innych ludzi mieliśmy podobny - powiedział Hall.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Jego zdaniem nie można jednak mówić, że wraz ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego, kończy się pewna epoka. - Żadna epoka nie kończy się nagle. Chyba, że wybucha wojna - powiedział Hall.

Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Mazowieckiego >>>

Przypomniał, że mamy do czynienia z ciągłością pomiędzy 1989 rokiem, a obecnymi czasami. - Zmieniło się wiele rządów, ale trzon państwa i instytucji demokratycznych pozostał nienaruszony. Z czasem dobudowywano jego nowe fragmenty. To był ewolucyjny proces, który trwa. To jest jedna epoka, której początkiem był rok 1989. W tym sensie Mazowiecki może patrzeć na owoce swojej pracy. Nie ze wszystkiego był zadowolony w nowej Polsce. Ewidentnie uważał jednak Polskę na kraj sukcesu, bezpieczny i rozwijający się - podkreślił Hall.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Wojewódki z Aleksandrem Hallem.

tj

/

Czytaj także

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. "Zostawia nam wielki testament"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 13:13
Jako polityk zawsze pytał, czy jego decyzje będą dobre dla Polski - tak mówił o zmarłym byłym premierze kardynał Kazmierz Nycz. Zakończyła się msza żałobna w intencji Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: premier Mazowiecki dał mi całkowitą swobodę działania

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 12:32
- Politycy nie chcieli wtedy chodzić do mediów. Tadeusz Mazowiecki też odmawiał. "Pani Małgosiu, ja mam tyle zajęć, pani to lepiej zrobi" - wspominała w radiowej Jedynce Tadeusza Mazowieckiego rzecznik jego rządu, Małgorzata Niezabitowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Mazowiecki stworzył fundament III Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 13:12
Mówił, że można się różnić, nie można się nienawidzić, że nie trzeba szukać wrogów, ale chętnych do wspólnej pracy na rzecz ojczyzny – tak mówił o Tadeuszu Mazowieckim prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy w archikatedrze warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Tadeusz Mazowiecki był mężem stanu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 14:00
Papież Franciszek przesłał kondolencje na ręce rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Odczytał je w czasie mszy żałobnej proboszcz archikatedry warszawskiej, ksiądz Bogdan Bartołd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. Pogrzeb w Laskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 14:25
Trumna z ciałem byłego premiera została złożona w grobie na cmentarzu w podwarszawskich Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa.
rozwiń zwiń