Milo Kurtis: całe życie kibicowałem Maanamowi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:00
- W 1975 roku Marek Jackowski odszedł z grupu Osjan i zadzwonił do mnie z propozycją założenia nowej kapeli. Dał nam nazwę Sensacyjna Grupa Okazjonalna, a później zmienił na Maanam, co było odwołaniem do naszych imion - wspominał Milo Kurtis w Jedynce.
Audio
  • Milo Kurtis o historii zespołu Maanam (Leniwa niedziela/Jedynka)
Milo Kurtis
Milo Kurtis Foto: PAP/Piotr Polak

Na początku grali jako duet, a po roku do zespołu dołączyła Kora Jackowska. - To, co Maanam robił w pierwszym roku swojego istnienia, to była awangardowa muzyka świata. Później oni poszli w stronę piosenki i rocka - wyjaśnił muzyk. Rozstał się z zespołem pozostając w składzie grupy Osjan, a w Maanamie zastąpił go John Porter.

"Marek Jackowski" - o ostatniej płycie założyciela Maanamu opowiada Ania Wyszkoni >>>

Milo Kurtis jako multiinstrumentalista współpracował z największymi indywidualnościami polskiej sceny muzycznej, m.in. Tomaszem Stańską, Wojciechem Waglewskim, zespołami Deuter i Voo Voo. Przez ponad 10 lat mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych.

Współtworzył Drum Freaks, a obecnie najwięcej uwagi poświęca grupie Naxos, która gra w międzynarodowym składzie.

Już wkrótce będzie ich można usłyszeć na warszawskim Interdyscyplinarnym Festiwalu Etniczne Inspiracje. Więcej szczegółów w rozmowie Milo Kurtisa z Marią Szabłowską.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

(asz)

Czytaj także

Maanam reaktywacja. Zespół wraca w "złotym składzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:11
- Kora nie wie, ale się domyśla - powiedział w radiowej Jedynce perkusista Paweł Markowski o reaktywacji zespołu Maanam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Wyszkoni: praca nad płytą "Marek Jackowski" była piękna i radosna

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 15:19
- Marek Jackowski marzył, żeby wrócić na scenę i dać jeszcze ludziom coś od siebie. Bardzo emocjonalnie podchodził do tej płyty i starannie dobierał sobie gości. Czuję się zaszczycona, że mogłam się wśród nich znaleźć - mówiła w Jedynce Ania Wyszkoni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkova: jestem jedyną kobietą na scenie folkowej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:01
- Ten styl jest u nas absolutną nowością. Trochę jak zespół The Corrs, który łączył folk z muzyką współczesną - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" piosenkarka Halina Mlynkova o swojej nowej płycie pt. "Po drugiej stronie lustra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oshinski na żywo prezentuje utwory z płyty, o której usłyszy świat

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 14:21
Łączy ich dziadek Osiński i muzyka. Urodzony we Francji John Mitko wraz z kompozytorem Maciejem Kierzkowskim, w ramach niezwykłego projektu Oshinski, nagrał płytę z polskimi utworami "Zła łza". Kilka z nich premierowo zaprezentowali w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń