X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Section07
O audycji

Powracamy do piastowskiego mitu założycielskiego, poszukujemy korzeni polskości.

Powiedzenia: "Panu Bogu świeczkę, diabłu ogarek" i "mieć duszę na ramieniu", słowa takie jak "miłosierdzie" czy zwyczaj całowania chleba i zakaz jego wyrzucania - to tylko niektóre pojęcia i obyczaje, które weszły do świadomości narodowej wraz z chrześcijaństwem.

W specjalnym cyklu z okazji 1050. rocznicy włączenia Polski w krąg kultury chrześcijańskiej spróbujemy uchwycić historyczno-kulturowe konteksty decyzji Mieszka oraz role świętych - patronów naszego kraju. Ocenimy znaczenie chrześcijaństwa w wiekach średnich i okresie renesansu, przyjrzymy rozkwitowi państwa polskiego pod berłem Jagiellonów, ale także spróbujemy dociec przyczyn rozkwitu kultu maryjnego w Polsce. 

Czy rozbiory stanowiły problem natury duchowej? Dlaczego filozofia mesjanisty Andrzeja Towiańskiego nie przyjęła się w kręgach politycznych? Czy romantyzm polski nie istniałby bez duchowości chrześcijańskiej? O tym wszystkim w "Vademecum".

Prowadzący