X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chrześcijaństwo otwiera Polsce drzwi do świata

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 03:46
- Pojęcie chrztu jest jednym z tych, które rozcinają historię plemion polskich. Jest radykalnie nowe i trzeba się do niego przyzwyczaić, bo do samej nowej wiary przyszło się przyzwyczaić dużo łatwiej niż nam się wydaje - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.
Audio
  • Historia pojęć wprowadzonych przez chrześcijaństwo (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/ Jedynka)
Chrystianizację Polski zapoczątkował osobisty chrzest księcia Mieszka I w 966 roku. Proces ten zakończył się w XIV-XV w. po zaniknięciu dawnych wierzeń i osiągnięciu masowego udziału Polaków w kulcie chrześcijańskim
Chrystianizację Polski zapoczątkował osobisty chrzest księcia Mieszka I w 966 roku. Proces ten zakończył się w XIV-XV w. po zaniknięciu dawnych wierzeń i osiągnięciu masowego udziału Polaków w kulcie chrześcijańskimFoto: Pixabay/falco/domena publiczna

Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich to ogromne zmiany społeczne, cywilizacyjne, polityczne, którym towarzyszy kształtowanie się nowego rodzaju religijności. Tamte czasy stały się tematem badań i twórczości literackiej w XIX wieku. - Słowiańskie pojęcie chrztu jest zniekształceniem słowa "Chrystos", czyli Chrystus, Namaszczeniec, Pomazaniec, Mesjasz. O ile nam wiadomo, w rytach słowiańskich, szczególnie polskich, nie ma odpowiadających mu obrzędów - opowiada prof. Zbigniew Mikołejko.

Dodatkowym nowym elementem chrztu było zmycie z siebie starego człowieka i tym samym wkroczenie w zupełnie nowe życie wraz z przyjęciem Chrystusa. - Polskie pojęcie o wiele mocniej chwyta istotę rzeczy niż np. greckie "baptismo" zanurzenie - ocenia historyk religii.

W programie - który stanowi pierwszy odcinek jubileuszowego cyklu - mówiliśmy również o tym, czy sakrament chrztu jest bliższy zanurzeniu czy polaniu, o cechach charakterystycznych religii Słowian oraz za sprawą czego Mieszko przerastał innych władców Polski.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieść o niezwykłym rodzie Estreicherów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:49
Będąc na rozdrożach kultury wybrali świadomie polską drogę i opuścili dla niej wszelkie inne tropy. Zostali Polakami, z wyboru i z miłości do naszej kultury. Wybór ten nie był wcale łatwy, a jego konsekwencje nie okazały się miłe i bezpieczne. Historia wystawiła za polskość rachunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od poczucia absurdu do nowej jakości. Sierpień 1980

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:14
- Wówczas powszechnie występowały takie cechy, szczególnie wśród robotników, jak upokorzenie, poczucie absurdu, bezsensu - mówi Marek Kunicki-Goldfinger, historyk.
rozwiń zwiń