Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
Audio
  • Prof. Zbigniew Mikołejko o skutkach przyjęcia chrztu przez Mieszka I (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Obraz Jana Matejki Zaprowadzenie chrześcijaństwa. Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?
Obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa". Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Miało to bardzo daleko sięgające skutki również dla porządku społecznego. - Cała sakralizacja władzy w średniowiecznym porządku polegała na tym, że był to porządek wertykalny, pionowy. Zmiana pozycji społecznej, w obrębie tak pojętego porządku, mogła się dokonywać tylko w górę albo w dół, przez upadek albo przez wyniesienie. Natomiast nie można było przekroczyć bariery w bok, tak jak to jest możliwe obecnie, gdy np. ktoś pochodzący ze wsi poprzez wykształcenie lub wzbogacenie się może zmienić swoją rolę społeczną - tłumaczy prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.

Czytaj także
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
Chrześcijaństwo otwiera Polsce drzwi do świata

Jak w mentalności i strukturach panujących we współczesnej Polsce przejawiają się średniowiecznie korzenie i jakie zdarzenie historyczne miał na myśli Gall Anonim pisząc, że "dzikie zwierzęta lęgły się w katedrach", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 20.34

pg/asz

Czytaj także

Komandosi Zygmunta III - postrach Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń