X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
Audio
  • Prof. Zbigniew Mikołejko o skutkach przyjęcia chrztu przez Mieszka I (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Obraz Jana Matejki Zaprowadzenie chrześcijaństwa. Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?
Obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa". Czy współcześni polscy twórcy stawiają swoim dziełom podobne zadania?Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Miało to bardzo daleko sięgające skutki również dla porządku społecznego. - Cała sakralizacja władzy w średniowiecznym porządku polegała na tym, że był to porządek wertykalny, pionowy. Zmiana pozycji społecznej, w obrębie tak pojętego porządku, mogła się dokonywać tylko w górę albo w dół, przez upadek albo przez wyniesienie. Natomiast nie można było przekroczyć bariery w bok, tak jak to jest możliwe obecnie, gdy np. ktoś pochodzący ze wsi poprzez wykształcenie lub wzbogacenie się może zmienić swoją rolę społeczną - tłumaczy prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii.

Czytaj także
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
Chrześcijaństwo otwiera Polsce drzwi do świata

Jak w mentalności i strukturach panujących we współczesnej Polsce przejawiają się średniowiecznie korzenie i jakie zdarzenie historyczne miał na myśli Gall Anonim pisząc, że "dzikie zwierzęta lęgły się w katedrach", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 20.34

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komandosi Zygmunta III - postrach Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otton I - świecka głowa europejskiego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 06:07
- Nigdy imię niemieckie w Europie nie znaczyło w Europie więcej niż w X i XI wieku za saskich i pierwszych salickich cesarzy – pisał niemiecki historyk Leopold von Ranke. Posłuchaj dyskusji polskich znawców epoki.
rozwiń zwiń