X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsi święci, męczennicy i relikwie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:04
Relikwie w myśleniu średniowiecznym były potrzebne, aby fundować kościoły. Im ważniejsze relikwie, tym większego znaczenia nabierała świątynia.
Audio
  • Pierwsi święci, męczennicy i relikwie (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Relikwie św. Wojciecha złożone w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 najechał na Polskę. Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita w Pradze
Relikwie św. Wojciecha złożone w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 najechał na Polskę. Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita w PradzeFoto: Lukasz19930915/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

W pierwszych latach chrześcijaństwa nie było polskich duchownych, zakonników i klasztorów. Można było wtedy zaobserwować paradoksalny proces polonizacji od góry, podobnie jak chrzest - najpóźniej spolonizowane zostało szeregowe duchowieństwo. Niestety pierwszą warstwę polskiego chrześcijaństwa zdeptał najazd Brzetysława. – Zamiast najeżdżać Polskę w momencie osłabienia powinien zająć się sprawami czeskimi, walką o arcybiskupstwa. Zrabował relikwie Św. Wojciecha, zniszczył Gniezno i wiele grodów poznańskich, spalił i zniszczył kościoły. Dlatego mamy nikłe świadectwa archeologiczne z tego okresu – powiedział filozof religii.

Prof. Mikołejko tłumaczył, że Brzetysław próbował wyrwać się z wpływów niemieckich. Nie mógł jednak tego uczynić, bo arcybiskup Pragi był zależny od arcybiskupstwa magdeburskiego. Tymczasem Polska za sprawą starań Mieszka I i Bolesława Chrobrego miała już własnego arcybiskupa z mocą namaszczenia króla. W efekcie miała też znacznie wcześniej swoich królów niż Czechy, których chrześcijaństwo było starsze. 

Tak naprawdę wyprowadzenie Polski z przestrzeni pogańskiego gwałtu i przemocy, pomijając momenty uspokojenia w czasach Kazimierza Wielkiego, dopełnili dopiero Jagiellonowie. Jak wyglądał ten proces? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 20.34

tj/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
rozwiń zwiń