Pierwsi święci, męczennicy i relikwie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:04
Relikwie w myśleniu średniowiecznym były potrzebne, aby fundować kościoły. Im ważniejsze relikwie, tym większego znaczenia nabierała świątynia.
Audio
  • Pierwsi święci, męczennicy i relikwie (Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski/Jedynka)
Relikwie św. Wojciecha złożone w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 najechał na Polskę. Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita w Pradze
Relikwie św. Wojciecha złożone w katedrze gnieźnieńskiej zostały wywiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 najechał na Polskę. Do dziś znajdują się w katedrze św. Wita w PradzeFoto: Lukasz19930915/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

W pierwszych latach chrześcijaństwa nie było polskich duchownych, zakonników i klasztorów. Można było wtedy zaobserwować paradoksalny proces polonizacji od góry, podobnie jak chrzest - najpóźniej spolonizowane zostało szeregowe duchowieństwo. Niestety pierwszą warstwę polskiego chrześcijaństwa zdeptał najazd Brzetysława. – Zamiast najeżdżać Polskę w momencie osłabienia powinien zająć się sprawami czeskimi, walką o arcybiskupstwa. Zrabował relikwie Św. Wojciecha, zniszczył Gniezno i wiele grodów poznańskich, spalił i zniszczył kościoły. Dlatego mamy nikłe świadectwa archeologiczne z tego okresu – powiedział filozof religii.

Prof. Mikołejko tłumaczył, że Brzetysław próbował wyrwać się z wpływów niemieckich. Nie mógł jednak tego uczynić, bo arcybiskup Pragi był zależny od arcybiskupstwa magdeburskiego. Tymczasem Polska za sprawą starań Mieszka I i Bolesława Chrobrego miała już własnego arcybiskupa z mocą namaszczenia króla. W efekcie miała też znacznie wcześniej swoich królów niż Czechy, których chrześcijaństwo było starsze. 

Tak naprawdę wyprowadzenie Polski z przestrzeni pogańskiego gwałtu i przemocy, pomijając momenty uspokojenia w czasach Kazimierza Wielkiego, dopełnili dopiero Jagiellonowie. Jak wyglądał ten proces? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 20.34

tj/pg

 

Czytaj także

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
rozwiń zwiń