X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Św. Kinga i św. Jadwiga - drastyczne przykłady ascezy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 13:23
- Początkowo wśród świętych dominowali męczennicy. Później przyszli inni tacy, którzy praktykowali życie ascetyczne, pracowali na rzecz zakonu, albo na misjach - mówił w Jedynce prof. Zbigniew Mikołejko.
Audio
  • Zbigniew Mikołejko opowiada o polskich świętych późnego średniowiecza (Vademecum Chrztu Polski/ Jedynka)
Św. Kinga - według legendy - sprawiła, że w Polsce pojawiła się sól. Pomógł w tym jej pierścień zaręczynowy, o czym także mówiliśmy w audycji
Św. Kinga - według legendy - sprawiła, że w Polsce pojawiła się sól. Pomógł w tym jej pierścień zaręczynowy, o czym także mówiliśmy w audycji Foto: wikipedia.pl/domena publiczna/muzeum.wieliczka.pl

W kolejnym odcinku cyklu Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski rozmawialiśmy o polskich świętych późnego średniowiecza. W tym o Jadwidze i Kindze, które - jak podkreślał prof. Mikołejko - były podobne w drastycznych formach ascezy

Czytaj dalej
chrzest polski mural w gnieznie wiki 1200.jpg
Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

- Św. Kinga udawała, że nosi buty. Tymczasem miała obcięte podeszwy i potwornie poranione nogi - opowiadał gość Jedynki. Obie posypywały chleb popiołem, umartwiały się na wszelkie możliwe sposoby.

Prof. Mikołejko zdradził też m.in. w której świętej jest nieprzytomnie zakochany. Zasłynęła ona tym, że swoje klejnoty koronne oddała na wznowienie Akademii Krakowskiej, dlatego pochowano ją ze skórzana koroną i drewnianym berłem. Opowiadał też o Jacku Odrowążu i fenomenie "zagęszczenia świętości w Krakowie".

***

Tytuł audycji: Vademecum 1050. rocznicy Chrztu Polski

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof religii)

Data emisji: 23.12.2015

Godzina emisji: 20.34

ei/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsi święci, męczennicy i relikwie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:04
Relikwie w myśleniu średniowiecznym były potrzebne, aby fundować kościoły. Im ważniejsze relikwie, tym większego znaczenia nabierała świątynia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święci polscy. Polityka, krew i pierwszy adwokat diabła

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:57
- Przy kanonizacji Stanisława po raz pierwszy pojawił się ktoś, kto wysuwa zastrzeżenia wobec procesu kanonizacyjnego. Ale ten święty ważny był także z drugiego powodu - mówi prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń