Bartek Chaciński: rok 2015 muzycznie był bardzo mocny

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 10:49
Dziennikarz i publicysta przeprowadził na antenie Radiowej Jedynki podsumowanie minionego roku w muzyce polskiej i światowej.
Audio
  • Bartek Chaciński podsumowuje rok 2015 w muzyce polskiej i światowej (W nocnym kinie/Jedynka)
Bartek Chaciński: na podsumowanie roku 2015 łapie się także opowieść o ostatniej płycie Tworzywa, która została wznowiona. Fisz i Emade (nz.) to bardzo zdolni ludzie. Mam nadzieję, że w tym roku pojawi się nowy album
Bartek Chaciński: na podsumowanie roku 2015 łapie się także opowieść o ostatniej płycie Tworzywa, która została wznowiona. Fisz i Emade (nz.) to bardzo zdolni ludzie. Mam nadzieję, że w tym roku pojawi się nowy albumFoto: mat. promocyjne

Dla naszego gościa, który zawodowo zajmuje się także współczesną polszczyzną, miniony rok był wyjątkowy nie tylko ze względów muzycznych. - Zostałem członkiem gremium, które nazywa się Rada Języka Polskiego i od tamtej pory gryzę się w język. Choć rozmawiając o Taco Hemingwayu, trzeba powiedzieć "mega", "trendy" i że ludzie go ubóstwiają - przyznał w rozmowie z Tomaszem Kinem.

Bartek Chaciński zwraca uwagę na poziom muzyczny polskich płyt wydanych w 2015 roku (na pochwałę zasłużył projekt Rysy i dokonania Justyny Święs), a także liczne nawiązania do epoki PRL, która wracała "na różne sposoby i na potęgę, poprzez sukcesy muzyki Zbigniewa Wodeckiego i Mitch & Mitch czy projektu Albo Inaczej".

- Problemem jest jednak nowa fala w polskim hip hopie - dodaje i zdradza, na dokonania której muzycznej rodziny czeka szczególnie.

Przenosząc się na grunt muzyki zagranicznej, Bartek Chaciński stanął po stronie Damona Albarna przeciw Adele, a także złamał zasady programu, by opowiedzieć o płycie, na której nie ma żadnego przeboju.

Używając sobie tylko znanych chwytów, Tomasz Kin dowiedział się także, z kim jego gość chciałby nagrać płytę i kto jest jego... alter ego.

Bartech Chaciński (P) był gościem Tomasza Kina Foto. Polskie Radio
Bartek Chaciński (P) był gościem Tomasza Kina (Foto: Polskie Radio)

***

Tytuł audycji: W nocnym kinie

Prowadzi: Tomasz Kin

Gość: Bartek Chaciński (dziennikarz, publicysta, autor słowników współczesnego języka młodzieżowego)

Data emisji: 8.01.2016

Godzina emisji: 23.12

asz/iwo

Czytaj także

Rok 2015. Muzyczny most, który łączy klasykę i nowości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:50
Najważniejszy w świecie jubileusz, polskie i zagraniczne odkrycia i powroty, nowości płytowe, Konkurs Chopinowski i zaskoczenia roku - dziennikarze Radiowej Jedynki podsumowują rok 2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radzimir Dębski muzykiem został z buntu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 20:00
- W wieku 12 lat odwróciłem się od muzyki. I dlatego dzisiaj jestem muzykiem. To jest śmieszne, że całkowicie inna droga zaprowadziła mnie w to samo miejsce - mówi gość Tomasza Kina.
rozwiń zwiń