X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

89 lat temu 5,5 mln Polaków podpisało specjalne życzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 19:53
Były to życzenia z okazji 150-lecia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Księgi z podpisami trafiły do Biblioteki Kongresu. Tomy zostały niedawno odnalezione, a w czwartek rozpoczął się proces digitalizacji zbiorów.
Audio
  • Cyfryzacja niezwykłej kolekcji z Biblioteki Kongresu USA (Od Wschodu do Zachodu/Jedynka)
Biblioteka Kongresu USA
Biblioteka Kongresu USAFoto: MattWade/Wikimedia Commons/CC

Na uroczystości inaugurującej projekt pod nazwą "Class of 1926" obecny był korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu Marek Wałkuski.

- To 111 tomów zawierających 5,5 mln podpisów ludzi, przedstawicieli różnych narodowości, religii, klas społecznych, którzy chcieli wyrazić swoją wdzięczność i podziw dla Stanów Zjednoczonych. Na tych stronach jest ogromny ładunek bardzo pozytywnej emocji - powiedział ambasador Ryszard Schnepf.

W grubych tomach z życzeniami dla Amerykanów znajdują się podpisy takich postaci jak Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. Przede wszystkim jednak są to podpisy milionów uczniów polskich szkół z okresu międzywojennego. Księgi te mówią wiele o Polsce z 1926 roku.

- To społeczeństwo, które jest pokazane na kartach tych ksiąg, to społeczeństwo wieloetniczne. Dominuje język polski, ale jest też i niemiecki, rosyjski, jidisz. Mieszają się szkoły z różnych regionów, dzieci, które były wychowywane w różnych tradycjach. Łączy je jedno - wszyscy są patriotami polskimi - zaznaczył Schnepf.

Wysłuchaj całej audycji, w której była również mowa o decyzji Rezerwy Federalnej o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych oraz o porozumieniu zawartym na szczycie klimatycznym w Paryżu. Z "Więcej świata" dowiesz się także, dlaczego "Gwiezdne wojny" nie są popularne w Chinach.

***

Tytuł audycji: Od wschodu do zachodu

Prowadzą: Marek Wałkuski (Waszyngton), Tomasz Sajewicz (Pekin)

Data emisji: 18.12.2015

Godzina emisji:
18.15

kk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak