Przepis na pisanie i wiersze jak oddech

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 03:30
- Ktoś kiedyś powiedział, że trzeba pisać tak jak się oddycha i moje wiersze takie są. Przychodzą w różnych momentach, a ich tempo i rytm zmieniają się - mówi Artur Nowaczewski, poeta.
Audio
  • Co ma wspólnego poezja z grą w piłkę nożną? (Po drugiej stronie lustra/ Jedynka)
Hasłem tegorocznego Festiwalu Poezji jest K. I. Gałczyński w Sopocie
Hasłem tegorocznego Festiwalu Poezji jest "K. I. Gałczyński w Sopocie"Foto: Pixabay/StockSnap

W dniach 1-3 października w Sopocie odbył się 8. Festiwal Poezji, któremu patronowała radiowa Jedynka. Tegorocznym bohaterem wydarzenia był Konstanty Ildefons Gałczyński i jego twórczość. Koncert Katarzyny Groniec i Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. R. M. Rilkego to jedne z największych atrakcji festiwalu.

Według Artura Nowaczewskiego, jednego z uczestników wydarzenia, w życiu każdego literata rozpoczyna się czas, gdy pisanie oraz praca nad warsztatem są bardziej świadome. - Od 15 lat zajmuję się tym w bardziej zdyscyplinowany sposób. Modeluję i poszerzam swoją bibliotekę, pole wrażliwości językowej oraz staram się rozwijać erudycję - opowiada gość radiowej Jedynki.

Poeta i prozaik zauważa wśród współcześnie piszących dwie szkoły. Pierwsza z nich sugeruje, by codziennie zasiadać do pisania i starać się publikować wszystko, co udało się stworzyć. Druga zaś mówi, że do niczego nie trzeba się zmuszać. - Praca nad warsztatem nie musi się wiązać z pisaniem samego wiersza, bo już czytanie go na głos jest ćwiczeniem - podkreśla Artur Nowaczewski.

Z audycji dowiesz się również o tym, jak powstaje wiersz, jakie są sposoby na otwarcie się na poezję i co ma wspólnego świat poezji z dryblowaniem w piłce nożnej.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Artur Nowaczewski (poeta, krytyk literacki, prozaik, wykładowca, podróżnik)

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 22.10

sm/pg

Czytaj także

Wielki powrót do włoskiej literatury z Leopoldem Staffem

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 23:43
- Leopold Staff był nie tylko cudownym poetą, ale również znakomitym tłumaczem m.in. z języka włoskiego. Za jego najbardziej brawurowe włoskie dokonania uważam "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu" oraz Benvenuta Celliniego żywot własny spisany przez niego - mówi Jarosław Mikołajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szuber - poeta towarzyski zwycięzcą Orfeuszy 2015

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 22:27
- Polska literacka zna nazwisko Janusza Szubera i uważa go za wybitnego poetę. Jest on doceniony, ale nie nagłośniony - mówi o zwycięzcy nagrody głównej Orfeusze 2015 członek jury, Antoni Libera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Umiała zawrzeć miłość i śmierć w jednym wierszu"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 13:00
- Wiele razy podczas lektury jej poezji jakiś pająk strachu przebiegał mi po ręce, a za chwilę miałam ochotę tańczyć - mówiła o wierszach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Marta Podgórnik.
rozwiń zwiń