Maria Skłodowska-Curie wciąż na nowo zmagała się z życiem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 18:00
- To kobieta, która ciągle mierzyła się z nowymi zadaniami i całe życie musiała walczyć o potwierdzenie własnej wartości – mówi autor monodramy "Promieniowanie" Jarosław Sokół.
Audio
  • Ewa Wencel i Jarosław Sokół opowiadają o monodramie "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
- Obojętnie skąd pochodzimy, każdy z nas walczy o poczucie własnej wartości w taki czy inny sposób - mówi autor monodramu Promieniowanie. Na zdjęciu Ewa Wencel jako Maria Skłodowska-Curie
- Obojętnie skąd pochodzimy, każdy z nas walczy o poczucie własnej wartości w taki czy inny sposób - mówi autor monodramu "Promieniowanie". Na zdjęciu Ewa Wencel jako Maria Skłodowska-CurieFoto: Andrzej Wencel

A mimo walki - jak dodaje występująca w monodramie Ewa Wencel - Maria Skłodowska wciąż pozostawała wierna sobie. Przeżycia noblistki będziemy mieli okazję poznać w spektaklu na jednego aktora. - To zupełnie inna praca niż w teatrze, nie ma ratunku, podparcia w relacji z innym aktorem. To rozmowa "ja" z "mną". Muszę zbudować dwa światy i zderzyć je, a żeby to wyrazić mam tylko swoje ciało. Czasem pada jedno słowo, a widz powinien poczuć moje cierpienie - mówi aktorka. Monodram "Promieniowanie" będzie miał premierę 25 listopada w warszawskim Teatrze Mazowieckim. 

Czytaj i słuchaj także >>
I odpusc nam nasze 1200.jpg
Janusz Leon Wiśniewski: nie chciałem wybielać mordercy

Jak powstaje monodram? Na czym polega próba meksykańska Jarosława Sokoła? I co było dla niego najważniejsze w pracy nad pierwszymi odcinkami serialu "Czas honor", który pisał wspólnie z Ewą Wencel?

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Ewa Wencel (aktorka, scenarzystka), Jarosław Sokół (literaturoznawca, tłumacz, pisarz i scenarzysta)

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 22.15

gs/asz

Czytaj także

Sięgając po Szekspira wyruszasz w podróż na swój własny temat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:24
- Szekspir to niekończąca się perspektywa odpowiedzi, nie ma jednej dobrej. Jego dramaty dają możliwość niezliczonych interpretacji świata - mówi reżyser Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Rutkowski: cieszę się, że urodziłem się Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 14:05
- Gdybym mieszkał w USA lub w innym kraju o dosyć ustabilizowanej sytuacji to nie bardzo miałbym o czym mówić - mówił w Jedynce aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na pisanie i wiersze jak oddech

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 03:30
- Ktoś kiedyś powiedział, że trzeba pisać tak jak się oddycha i moje wiersze takie są. Przychodzą w różnych momentach, a ich tempo i rytm zmieniają się - mówi Artur Nowaczewski, poeta.
rozwiń zwiń