Wojciech Malajkat: teatr jest od tego, żeby się w nim przeglądać

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 16:54
- I to we wszystkich wymiarach: w smutku, radości, pasji, nienawiści, zazdrości. Tak, by widzowie mogli wrócić do domu oczyszczeni i jeszcze raz się nad tym wszystkim zastanowić - mówi Wojciech Malajkat.
Audio
  • Wojciech Malajkat i Katarzyna Suchcicka o książce "Rozmowy o życiu i teatrze. O gust walczę" (Po drugiej stronie lustra/Jedynka
- Budując rolę warto na początku nie wiedzieć nic, żeby się dowiedzieć - mówi Wojciech Malajkat
- Budując rolę warto na początku nie wiedzieć nic, żeby się dowiedzieć - mówi Wojciech MalajkatFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Mat. prom/Edipresse Polska Mat. prom/Edipresse Polska

W listopadzie ukazał się wywiad-rzeka Katarzyny Suchcickiej z Wojciechem Malajkatem pt. "Rozmowy o życiu i teatrze. O gust walczę". Ceniony aktor, reżyser i dyrektor Teatru Syrena opowiada m.in. o wielkich osobowościach, z którymi miał okazję pracować. Wśród reżyserów szczególna relacja łączyła go z Jerzym Grzegorzewskim. - Nie miałem i nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze będę miał szansę spotkać kogoś tak intensywnie działającego na mnie, z kim się tak dokładnie mogłem porozumieć i na takim poziomie - podkreśla gość radiowej Jedynki.

To właśnie dzięki Grzegorzewskiemu Wojciech Malajkat został najmłodszym w historii polskiego teatru odtwórcą roli Hamleta. Początki ich znajomości nie były jednak łatwe. - Gdy miałem 22 lata chciałem zaangażować się do Teatru Studio w Warszawie. Kompletnie nie zainteresowałem jednak sobą dyrektora Grzegorzewskiego. Powiedział wręcz, że jestem jakiś dziwny, nijaki i żebym raczej dał sobie spokój z tymi wizytami u niego - wspomina aktor.

Jak to się stało, że kilka miesięcy później Wojciech Malajkat dostał propozycję tytułowej roli w "Hamlecie", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Wojciech Malajkat (aktor, reżyser, dyrektor Teatru Syrena) i Katarzyna Suchcicka (dziennikarka)

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 22.13

pg/asz

Czytaj także

Wojciech Malajkat: zawód aktora polega na człowieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 15:57
- Wtedy jest się jak sejsmograf. Jest się w stanie dopatrzeć w życiu, w ludziach, w świecie, który nas otacza tego wszystkiego, z czego potem trzeba zdać relację w teatrze czy przed kamerą - mówił w Jedynce Wojciech Malajkat, aktor, reżyser, wykładowca i dyrektora artystycznego Teatru Syrena w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Malajkat: moja przygoda z książkami zaczęła się od Odarpiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 01:47
- Do dziś mam wiele książkowych wspomnień, bo łykanie lektur właściwie tonami to wciąż moja pasja. Bardzo cieszę się, że zaraziłem się tym i to w dzieciństwie - mówi Wojciech Malajkat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemożliwe uczyniono możliwym. "Czarodziejska Góra" na scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 13:04
- Jest smutno, czasem tragicznie, a czasem dobrze, jak w życiu. "Czarodziejska Góra" to ważny tekst o nas samych, tym co nas czeka, kim jesteśmy i czego potrzebujemy - mówi aktor Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń