Fizyka i metafizyka w teatrze tańca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 23:59
O tym, jak fizyka przeplata się z metafizyką i co ma literatura do teatru tańca rozmawiamy z Katarzyną Chmielewską i Leszkiem Bzdylem z Teatru Dada von Bzdülöw.
Audio
  • Rozmowa o fizyce i metafizyce oraz o literaturze w teatrze tańca z Katarzyną Chmielewską i Leszkiem Bzdylem z Teatru Dada von Bzdulow (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Tancerka tańca nowoczesnego (zdjęcie ilustracyjne)
Tancerka tańca nowoczesnego (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimages/East News

Dada von Bzdülöw to grupa tańca współczesnego założona w 1993 roku w Gdańsku przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, absolwentkę gdańskiej szkoły baletowej i szkoły tańca współczesnego w Brukseli. Teatr Dada von Bzdülöw działa na styku aktorstwa i tanecznej ekspresji.

W 2012 roku teatr rozpoczął pracę w swojej nowej siedzibie - Bibliotece Tańca w Gdańsku. Jest to nietypowa biblioteka, zamiast labiryntów książkowych regałów znaleźć można w niej... taniec. W teatrze ruch oraz pozornie zwykły ludzki krok są przedmiotem badań oraz kolejnych prób.

Nazwa teatru nawiązuje do dadaizmu, ale to ich spektakle są połączeniem inteligentnego dowcipu i głębokiej refleksji. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

ProwadziDorota Kołodziejczyk

Goście: Leszek Bzdyl (choreograf i reżyser), Katarzyna Chmielewska (choreografka i tancerka)

Data emisji: 20.12.2015

Godzina emisji: 22.13

ag/asz

Czytaj także

Być nastolatką w latach dwudziestych. Wspomnienia Stefanii Grodzieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 18:25
– Na zabawie jeden z chłopców zapytał, czy lubię tańczyć. Sądząc, że prosi do tańca, odparłam: "tak, bardzo! ". Wtedy on spochmurniał i rzekł: "to szkoda, bo ja bardzo nie lubię". To był Aleksander Bardini – mówiła w archiwalnym nagraniu Stefania Grodzieńska. 2 września mija 100. rocznica urodzin artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Moś chce rozkołysać stadiony

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:51
W szkole siedziała w oślej ławce, na skrzypcach wygrywa fałszywe gamy i - jak twierdzi jej mama - za mało się rusza... Prócz poczucia humoru Kasia Moś ma ogromny talent, którym porywa na "Inspination".
rozwiń zwiń