Janusz Majewski: ekranizując książkę wyzywam widzów na pojedynek

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 22:00
- Jeżeli przekonam ich do swojej wizji to jestem wygranym - mówił w Jedynce reżyser, którego najnowszy film "Excentrycy" wejdzie na ekrany kin 15 stycznia.
Audio
  • Janusz Majewski: ekranizując książkę wyzywam widzów na pojedynek (Jedynka/Po drugiej stronie lustra)
Za film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, Janusz Majewski odebrał na festiwalu w Gdyni Srebrne Lwy
Za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", Janusz Majewski odebrał na festiwalu w Gdyni Srebrne LwyFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Janusz Majewski zekranizował w swojej karierze wiele książek m.in. "Zazdrość i medycynę"  Michała Choromańskiego oraz "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella. Natomiast podstawą do "Excentryków" była powieść Włodzierza Kowalewskiego.

Reżyser tłumaczył, że specjalnie tak je dobierał, nie podejmując się wielkich tematów z literatury, by nie wywoływać awantury narodowej. - Zdawałem sobie jednak sprawę, że każdy widz musi się przełamać, a ja muszę go przekonać. To był rodzaj wyzwania, które było świadome - powiedział Majewski. 

Czytaj także >>>
pszoniak-wojciech1200.jpg
Wojciech Pszoniak o filmie "Excentrycy"

Jego zdaniem dotyczy to zarówno widzów, którzy znają książkę jak i tych, którzy sięgną po nią dopiero po seansie. - Czytam i nabieram jakiegoś wyobrażenia. Potem staram się je sprowadzić do rzeczywistości. Nie jest jednak tak, że od razu widzę np. Maćka Stuhra w głównej roli. Widzę jakąś postać i zaczynam się zastanawiać, kto mógłby ją zagrać mając do wyboru kilku aktorów - mówił w Jedynce reżyser.

W "Excentrykach" główną rolę Janusz Majewski powierzył właśnie Maciejowi Stuhrowi. Z nagrania audycji można się m.in. dowiedzieć dlaczego reżyser zdecydował się obsadzić tego aktora w roli jazzmana oraz jaką rolę w filmie pełni muzyka.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Przygotowała: Anna Stempniak

Goście: Janusz Majewski (reżyser) 

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 22.12

tj/asz

Czytaj także

W innym wymiarze z "Excentrykami"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 19:08
- Pisaniu takiej powieści towarzyszy ciekawość, chęć przeżycia tego, czego w otaczającym nas świecie, tu i teraz, nie jesteśmy w stanie przeżyć - mówi Włodzimierz Kowalewski.
rozwiń zwiń