Łaźnia Nowa. "Tu pracujemy z miłośnikami teatru"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 11:02
Przy jakiej okazji w teatrze gra się w statki, kto przemierza osiem kilometrów w poszukiwaniu gazu i kto trafił do Łaźni, bo był wystarczająco stary?
Audio
  • Bartosz Szydłowski: chcieliśmy, by Łaźnia stała się bardziej mieszkaniem niż instytucją kultury (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
W Łaźni Nowej występuje także Joanna Szczepkowska. W minionym roku zrealizowała tu autorski spektakl Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu. Nz. z aktorem Janem Jurkowskim
W Łaźni Nowej występuje także Joanna Szczepkowska. W minionym roku zrealizowała tu autorski spektakl "Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu". Nz. z aktorem Janem JurkowskimFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W zespole tego teatru są także aktorzy amatorzy - dzięki nim znacząco zwiększyła się liczba wyjść do teatru wśród pracowników małopolskich zakładów pracy, biur i firm. Grają z najlepszymi, by wymienić choćby Danutę Stenkę, Jana Peszka czy Olgierda Łukaszewicza, ale brak stałego składu nie jest rozwiązaniem przypadkowym czy sposobem na łatanie kadrowych dziur.

Słuchaj także
szekspir 1200.jpg
Sięgając po Szekspira wyruszasz w podróż na swój własny temat

- Łaźnia właśnie dzięki temu, że nie ma stałego zespołu artystycznego, stwarza miejsce na pojawianie się projektów, które w innych okolicznościach nie miałyby miejsca. Jest tu schronienie dla niepokornych, dla tych, którzy "wypadają z obiegu", no i tu można zrealizować bardziej szalone pomysły, bo nie mamy jarzma wielkiej instytucji - opowiada dyrektor Bartosz Szydłowski.

O roli jaką w nowohuckim teatrze odgrywa widz, historii Łaźni Nowej oraz znaczeniu teatru jako wspólnoty z twórcami rozmawiała Dorota Kołodziejczyk. 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

ProwadziDorota Kołodziejczyk

Goście: Mariusz Cichoński i Tadeusz Siudak (aktorzy amatorzy), Aneta Skrzyszowska (Dział Produkcji TŁN), Bartosz Szydłowski (dyrektor placówki)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 22.13

asz/tj

Czytaj także

Fizyka i metafizyka w teatrze tańca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 23:59
O tym, jak fizyka przeplata się z metafizyką i co ma literatura do teatru tańca rozmawiamy z Katarzyną Chmielewską i Leszkiem Bzdylem z Teatru Dada von Bzdülöw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń 2015 roku w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:23
Co nam zostanie z minionego roku, czyli podsumowanie wydarzeń kulturalnych 2015: literatura, sztuka, film, teatr w oczach dziennikarzy Redakcji Kultury radiowej Jedynki i ich gości.
rozwiń zwiń