Paweł Łoziński: kręcenie filmów to forma terapii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 08:27
Rozmowa o miłości i nienawiści, o presji, o wolności o tworzeniu filmów. W audycji "Po drugiej stronie lustra" wybitny reżyser - dokumentalista Paweł Łoziński opowiedział Joannie Sławińskiej o swoim najnowszym filmie "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham" i innych znakomitych dokumentach: "Chemia", "Ojciec i syn", "Miejsce urodzenia".
Audio
  • Paweł Łoziński opowiada, co inspiruje go do kręcenia filmów (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Paweł Łoziński
Paweł ŁozińskiFoto: PAP/Rafał Guz

- Tematy do mnie przychodzą z życia - mówi reżyser. Wyjawia, że ostatni film "Ojciec i syn" również nakręcił, bo odczuł potrzebę pogłębionej rozmowy z ojcem, wyjaśnienia pewnych spraw z dzieciństwa. Z kolei "Chemia" powstała, bo chorowała na raka jego matka, z która chodził na chemioterapię.

Czytaj także
film produkacja FREE_1200_660.jpg
Poznaj tajemnice kina od najlepszych mistrzów

Filmowiec podkreśla, że film dokumentalny musi mieć swoją dramaturgię. - Jak w filmie fabularnym, musi być raz wesoło, raz smutno, raz lekko, raz ciężko. I to trzeba zbudować, trzeba skonstruować - wyjaśnia tajniki warsztatu.

Jak pojawiają się tematy jego filmów? Czy wszystkie filmy wypływają z osobistych doświadczeń? Czy kręcenie filmów to forma terapii? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Paweł Łoziński (reżyser)

Godzina emisji: 22.07

Data emisji: 21.02.2016

ag/mg

.

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Hoffman: po 1968 został mi szczękościsk

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 17:10
- Po sukcesie "Pana Wołodyjowskiego" gen. Moczar, ten sam, który wywołał antysemicką burzę, wzniósł toast za moich rodziców, którzy wychowali "takiego Polaka". Paranoja - wspomina reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawiedliwy". Jedna decyzja mogła kosztować życie wielu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 22:19
- Ta historia oparta jest na doświadczeniach mojej rodziny, wszyscy bohaterowie są odzwierciedleniem prawdziwych postaci. Także Pajtek, który nie ratował bezpośrednio życia żydowskiego dziecka, ale był sprawiedliwy najbardziej ze wszystkich - mówi scenarzysta i reżyser Michał Szczerbic.
rozwiń zwiń