X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrektor Biblioteki Narodowej: era Guttenberga nie skończy się tak szybko, jak się może wydawać

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:52
- Dopóki mamy dwie ręce i po pięć palców u każdej dłoni, forma książki jest najwygodniejszą do trzymania, przeglądania, przerzucania - powiedział w radiowej Jedynce dr Tomasz Makowski.
Audio
  • Dr Tomasz Makowski o miłości do książek (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Biblioteka Narodowa została otwarta w Warszawie w 1747 roku z inicjatywy braci Andrzeja i Józefa Załuskich. Przestała funkcjonować w konsekwencji rozbiorów. Została ponownie powołana przed 90 laty przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RP
Biblioteka Narodowa została otwarta w Warszawie w 1747 roku z inicjatywy braci Andrzeja i Józefa Załuskich. Przestała funkcjonować w konsekwencji rozbiorów. Została ponownie powołana przed 90 laty przez Ignacego Mościckiego Prezydenta RPFoto: bn.org.pl

Gość audycji "Po drugiej stronie lustra" zwrócił uwagę, że wciąż epoka druku jest o wiele krótsza od epoki rękopisu. Zauważył, że proces tworzenia książek związany jest z rozwojem technologii. - W latach 30. XIX wieku zmienia się radykalnie technologia. Ten papier, który my znamy, jest papierem zupełnie innym niż w wieku XVIII czy wcześniej - wskazał.

- Ten średniowieczny i nowożytny papier obecnie wygląda jak nowy, jest w bardzo dobrym stanie. Natomiast ten papier, który my znamy, XIX- i XX-wieczny, produkowany do lat 90. XX wieku - to jest papier ze ścieru drzewnego, bardzo słabej jakości, kwaśny - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Narodowej.

Jak zauważył, książki drukowane na tym papierze są dziś żółte. - Papier kwaśny ma wbudowany mechanizm samobójczy. Jeżeli się go nie odkwasi, to książka się po prostu, prędzej czy później, rozleci. Zostaną wówczas dwie biblioteki w Polsce, które się nie rozpadną - Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska - które swoje książki odkwaszają - zaznaczył.

Według gościa Jedynki rozwój technologii spowoduje, że dostępny będzie inny rodzaj papieru. - A książka papierowa, taka, jaką my znamy, pewnie zostanie, jak opera, czymś wyjątkowym, prestiżowym, luksusowym jako obiekt. Chyba, że znajdzie taką niszę jak radio, które wydawało się, że zniknie - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dr Tomasz Makowski opowiedział o swojej fascynacji rękopisem. Mówiliśmy także o dziejach Biblioteki Narodowej, Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona i o archiwum... Maryli Rodowicz.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 20.16

kk/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszystkie Małgośki Świata" w Bibliotece Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:07
Narodowa książnica kojarzy się raczej z dziełami drukowanymi niż z wystawami. Ale biblioteka idzie z duchem czasu i nie zamierza swej działalności ograniczać jedynie do form papierowych.
rozwiń zwiń