Magdalena Fikus - pani inżynier od życia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:39
O życiu naszego gościa można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest nudne. W audycji "Twarzą w twarz" rozmawialiśmy z prof. Magdaleną Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, popularyzatorką nauki.
Audio
  • Prywatne życie prof. Magdaleny Fikus (Twarzą w twarz/Jedynka)
Prof. Magdalena Fikus podczas uroczystości przekazania prezydentowi odznak Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego
Prof. Magdalena Fikus podczas uroczystości przekazania prezydentowi odznak Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła BiałegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

W 2017 roku ukazała się książka, w której prof. Magdalena Fikus opowiada o swoim życiu w taki sposób, w jaki robią to celebryci. Irenie Cieślińskiej opowiadała o młodzieńczych miłościach, o mężczyznach jej życia, o macierzyństwie, o odchudzaniu. Czy profesor postrzega te zwierzenia jako dowód odwagi?

- Nie zdawałam sobie sprawy, że w tej książce jest tyle rzeczy celebryckich. Z Ireną Cieślińską znamy się od dawna i bardzo lubimy, w związku z czym rozmawiałyśmy w bardzo prywatnej atmosferze. A to inna rozmowa niż z celebrytką. Jeżeli przyjrzeć się temu, co uważam za swoje życie, to najważniejsze było to, że ja wiedziałam, że nie należy się w życiu nudzić. Wiedziałam też, że nauka to taka droga, na której - jak ją potraktować uważnie, ale nie za poważnie - to człowiek się nie nudzi - powiedziała.

W czasie studiów Magdalena Fikus uczyła się na trzech uczelniach. Naukę rozpoczęła w Odessie, potem dzięki interwencji ojca – ministra przeniosła się do Moskwy. Ostatecznie studia ukończyła na warszawskiej uczelni, na której dziwiło ją ubóstwo polskich pracowni akademickich. Później dostała się na staż w Stanach Zjednoczonych, gdzie najbardziej zdumiały ją nie warunki pracy, ale łatwość wyboru. Mimo to postanowiła wrócić do Polski.

- W Ameryce przeżyłam szok kulturowy. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, że jeżeli chce się coś mieć, niekoniecznie samochód, tylko jakąś wycieczkę, to trzeba to tylko wymyśleć i zaproponować, a następnego dnia są już stworzone warunki. Ale nie wyobrażam sobie życia gdzie indziej niż w Polsce, jakkolwiek by tu było. Uważam, że człowiek kształtuje się w określonym otoczeniu kulturalno-społeczno-politycznym. I że żadnego kraju, jak długo bym tam nie siedziała i jak świetnie po angielsku mówiła, nie zrozumiem tak, jak Polski – dodała prof. Magdalena Fikus.     

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Magdalena Fikus (biolog, biochemik z Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 20.10

abi/mg

Czytaj także

Polacy będą obsługiwać światło XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 19:55
Już niebawem w Polsce zostanie uruchomiony program szkolenia młodych polskich naukowców do użytkowania lasera European XFEL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po klęsce Napoleona. Nowe rozdanie w sprawie polskiej – utworzenie Królestwa Polskiego w 1815 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 14:55
"Złe z dobrem pomieszane, ale lepiej nam będzie, niż było" – to słowa księcia Adama Czartoryskiego o Królestwie Polskim. Tak zwana Kongresówka powstała z większości dotychczasowych ziem, istniejącego w epoce wojen napoleońskich, Księstwa Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwatera Ł.". O ekshumacjach na "Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:30
Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po II wojnie w dołach śmierci grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zabitych w stołecznym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.  
rozwiń zwiń