X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ocalić historię od zapomnienia. Największe w Polsce archiwum społeczne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 09:15
Ośrodek KARTA stawia sobie za cel dokumentowanie najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz upowszechnianie wiedzy o niej. Misją Ośrodka KARTA jest odkrywanie, chronienie, upowszechnianie historii widzianej z perspektywy wielu jednostek, w taki sposób, że historia staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę, wspiera pojednanie.
Audio
  • Największe w Polsce archiwum społeczne (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Zbigniew Gluza i Alicja Wancerz-Gluza
Zbigniew Gluza i Alicja Wancerz-GluzaFoto: PAP/CTK

- Poznaliśmy się w 1980 roku i właściwie jak się patrzy na całą drogę, którą przeszliśmy to linią przewodnią jest wolność. Naznaczała nas w wymiarze osobistym, ale też dużej mierze społecznym - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka KARTA. - Karta powstała w imię wolności i właściwie tak jest do teraz. Różne nasze wybory są takim okopywaniem się w przestrzeniach, które gwarantują nam i otoczeniu wolny byt - dodaje. 

Rozmówca Katarzyny Jankowskiej mówi, że Ośrodek Karta jest punktem odniesienia dla tego wszystkiego, co dzieje się w przestrzeni publicznej. - Historia jest także polem sporu a my nie jesteśmy elementem tego sporu, tylko punktem odniesienia dla prawdy historycznej - zaznacza. 

Alicja Wancerz-Gluza, członkini zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, zwraca uwagę, że przez ostatnie 36 lat dla organizacji nie było tematów tabu. - Wręcz przeciwnie, to myśmy się zajmowali tematami tabu. U nas w archiwach, w biurkach, na półkach można znaleźć wszystkie tematy, które teraz są odkrywane jako wyjątkowe, niezwykłe, o których się mówi, że nikt o tym nie mówił. Otóż nieprawda. KARTA o tym mówiła. U nas  można znaleźć argumenty, że historię trzeba było badać i myśmy to robili. Bez względu na koniunkturę, a bywało trudno - podkreśla. 

Jaka jest historia powstania Ośrodka KARTA? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Jedynki. 

***

Fundacja Ośrodka Karta to niezależna organizacja, która nie posiada żadnych własnych funduszy, rezerw finansowych ani zabezpieczenia w postaci trwałego lub wieloletniego finansowania ze struktur państwa, samorządu czy innych podmiotów. 

Placówka ta posiada jedną z największych kolekcji polskich wydawnictw II obiegu z lat 1976-1990. W jej skład wchodzi ponad 5500 książek, blisko 3700 czasopism i gazetek. Ośrodek zgromadził też ogromny zbiór wspomnień, relacji i dzienników, zdjęć, nagrań i filmów oraz wydał kilkadziesiąt książek historycznych.

Zobacz także serwis specjalny: RADIA WOLNOŚCI>>>

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Fundacji Ośrodka KARTA, redaktor naczelny wydawnictwa), Alicja Wancerz-Gluza (członkini zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, koordynatorka programów edukacyjnych "Historia Bliska")

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 20.12

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wdzięczność i podziw" - o relacjach polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 19:10
Polsko-amerykańskie stosunki w XX wieku nawiązały się jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To m.in. nieustępliwej postawie USA otrzymaliśmy dostęp do morza.
rozwiń zwiń