Ocalić historię od zapomnienia. Największe w Polsce archiwum społeczne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 09:15
Ośrodek KARTA stawia sobie za cel dokumentowanie najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz upowszechnianie wiedzy o niej. Misją Ośrodka KARTA jest odkrywanie, chronienie, upowszechnianie historii widzianej z perspektywy wielu jednostek, w taki sposób, że historia staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę, wspiera pojednanie.
Audio
  • Największe w Polsce archiwum społeczne (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Zbigniew Gluza i Alicja Wancerz-Gluza
Zbigniew Gluza i Alicja Wancerz-GluzaFoto: PAP/CTK

- Poznaliśmy się w 1980 roku i właściwie jak się patrzy na całą drogę, którą przeszliśmy to linią przewodnią jest wolność. Naznaczała nas w wymiarze osobistym, ale też dużej mierze społecznym - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka KARTA. - Karta powstała w imię wolności i właściwie tak jest do teraz. Różne nasze wybory są takim okopywaniem się w przestrzeniach, które gwarantują nam i otoczeniu wolny byt - dodaje. 

Rozmówca Katarzyny Jankowskiej mówi, że Ośrodek Karta jest punktem odniesienia dla tego wszystkiego, co dzieje się w przestrzeni publicznej. - Historia jest także polem sporu a my nie jesteśmy elementem tego sporu, tylko punktem odniesienia dla prawdy historycznej - zaznacza. 

Alicja Wancerz-Gluza, członkini zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, zwraca uwagę, że przez ostatnie 36 lat dla organizacji nie było tematów tabu. - Wręcz przeciwnie, to myśmy się zajmowali tematami tabu. U nas w archiwach, w biurkach, na półkach można znaleźć wszystkie tematy, które teraz są odkrywane jako wyjątkowe, niezwykłe, o których się mówi, że nikt o tym nie mówił. Otóż nieprawda. KARTA o tym mówiła. U nas  można znaleźć argumenty, że historię trzeba było badać i myśmy to robili. Bez względu na koniunkturę, a bywało trudno - podkreśla. 

Jaka jest historia powstania Ośrodka KARTA? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Jedynki. 

***

Fundacja Ośrodka Karta to niezależna organizacja, która nie posiada żadnych własnych funduszy, rezerw finansowych ani zabezpieczenia w postaci trwałego lub wieloletniego finansowania ze struktur państwa, samorządu czy innych podmiotów. 

Placówka ta posiada jedną z największych kolekcji polskich wydawnictw II obiegu z lat 1976-1990. W jej skład wchodzi ponad 5500 książek, blisko 3700 czasopism i gazetek. Ośrodek zgromadził też ogromny zbiór wspomnień, relacji i dzienników, zdjęć, nagrań i filmów oraz wydał kilkadziesiąt książek historycznych.

Zobacz także serwis specjalny: RADIA WOLNOŚCI>>>

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Fundacji Ośrodka KARTA, redaktor naczelny wydawnictwa), Alicja Wancerz-Gluza (członkini zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, koordynatorka programów edukacyjnych "Historia Bliska")

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 20.12

kh

Czytaj także

"Wdzięczność i podziw" - o relacjach polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 19:10
Polsko-amerykańskie stosunki w XX wieku nawiązały się jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To m.in. nieustępliwej postawie USA otrzymaliśmy dostęp do morza.
rozwiń zwiń