Tomasz Kot: Pawlikowski dopieszcza każdy centymetr kadru

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 11:00
- To był trzeci film Asi z Pawłem Pawlikowskim, więc ona już dokładnie wiedziała, co i jak. Ja musiałem się zaadaptować - mówi w Jedynce Tomasz Kot. Aktor gra jedną z dwóch głównych ról (u boku Joanny Kulig) w filmie "Zimna wojna" nagrodzonym w Cannes za najlepszą reżyserię.
Audio
  • Tomasz Kot o pracy nad "Zimną wojną" i atmosferze panującej w Cannes (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Tomasz Kot i Joanna Sławińska
Tomasz Kot i Joanna SławińskaFoto: Polskie Radio

W obszernym wywiadzie aktor wspominał także o spotkaniu z wielkimi ludźmi światowego kina, m.in. z Garym Oldmanem podczas festiwalu w Cannes. Opowiedział o niezwykłych doświadczeniach przy pracy filmach "Skazani na bluesa" i "Bogowie, a takze o tym jak wychowuje swoje dzieci i do czego w życiu przywiązuje wagę.

Wracając zaś do "Zimnej wojny" Tomasz Kot przyznał w rozmowie z Joanną Sławińską, że na planie filmu wcale nie było łatwo ze względu na specyficzny model pracy reżysera Pawła Pawlikowskiego.

- To olbrzymia ilość dubli, każde przejście, wejście jest robione po kilkadziesiąt razy. Owocuje to tym, że jeśli tyle razy przechodzimy z Asią ten sam dialog, to wieczorem, kiedy zasypiam, widzę fragment planu - przyznaje Tomasz Kot. - Paweł szuka magicznego momentu, on naprawdę dopieszcza każdy centymetr kadru. On jest malarzem, ja - częścią obrazu. Przygotowania do kadru trwają ponad godzinę - dodaje.

Tomasz Kot opowiada też o tym, jak polska ekipa została przyjęta w Cannes. Były świetne recenzje w prasie, porównania polskich aktorów do gwiazd światowego kina i... przytulanie z Cate Blanchett.

Film "Zimna wojna" to burzliwa historia miłosna z wydarzeniami politycznymi z lat 50. i 60. w tle. Uczucie wybucha pomiędzy kompozytorem o imieniu Wiktor (Tomasz Kot) a początkującą, niezwykle utalentowaną wokalistką Zulą (Joanna Kulig).

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Tomasz Kot (aktor)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 20.15

mg/abi

Czytaj także

Tomasz Kot o filmie "Bikini blue": czułem się jak debiutant

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:41
- Niedawno słyszałem, że Javier Bardem, grając pierwszą rolę po angielsku, miał takie doświadczenie, że zmieniła mu się osobowość, barwa głosu itp. Jest coś na rzeczy. Rzeczywiście czułem takie delikatne przesunięcie, które owocowało poczuciem debiutanctwa - mówi aktor o swojej roli w filmie "Bikini blue".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie akcenty w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 21:09
Na 71. festiwalu filmowym w Cannes odbyła się światowa premiera "Zimnej wojny" - nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, twórcy nagrodzonej Oscarem "Idy". 
rozwiń zwiń