Józef Szaniawski. Ostatni więzień polityczny PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 11:00
- Tata kochał wyciągać na światło dzienne wielkie wiktorie polskiego oręża. To dotyczyło Ryszarda Kuklińskiego czy hołdu carów Szujskich przed polskim królem - mówił w audycji "Wieczór z historią" Filip Frąckowiak, syn Józefa Szaniawskiego, wicedyrektor TVP Polonia i kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.
Audio
  • Filip Frąckowiak o swoim ojcu Józefie Szaniawskim (Wieczór z historią/Jedynka)
Profesor Józef Szaniawski - twórca muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego w Izbie Pamięci Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie
Profesor Józef Szaniawski - twórca muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego w Izbie Pamięci Ryszarda Kuklińskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Józef Szaniawski (zm. w 2012 r.) w czasach PRL-u był konspiracyjnym dziennikarzem Radia Wolna Europa. W 1985 roku służby wykryły jego działalność, a ponadto oskarżyły go o współpracę z CIA. Sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia, dziś Szaniawski uważany jest za ostatniego więźnia politycznego PRL-u.

- Jerzy Urban na konferencji prasowej powiedział, że po ucieczce na Zachód Zdzisława Najdera i Ryszarda Kuklińskiego w mieszkaniu Szaniawskiego zamknięto ostatnią redutę CIA w Polsce. To oczywiście było kłamstwo, propaganda komunistyczna zawsze poszukiwała jakiegoś imperialistycznego wroga. Sąd Najwyższy oczyścił go z tych zarzutów w 1991 roku - wspomina Filip Frąckowiak.

W 1989 roku Józef Szaniawski wyszedł z więzienia. Już od lat 90. nosił się z pomysłem stworzenia muzeum pokazującego walkę o niepodległość Polski toczoną w konspiracji. W 2003 roku pismo z prośbą o lokal do ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego skierował sam Ryszard Kukliński, były pułkownik ludowego Wojska Polskiego i agent CIA w czasach PRL-u. Prezydent stolicy przychylił się do tej prośby, ale rok później Kukliński zmarł. Ostatecznie placówka muzealno-edukacyjna powstała w 2006 roku jako Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.

Z nagrania audycji dowiecie się, w jaki sposób Józef Szaniawski przypominał o momentach chwały w polskiej historii, a także jak uratował obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" przed zniszczeniem. Filip Frąckowiak opowiada też o tym, jak jego mama, Halina Frąckowiak, znosiła czas, gdy Szaniawski przebywał w więzieniu. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w ramach audycji "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Filip Frąckowiak (wicedyrektor TVP Polonia, kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie)

Data emisji: 8.06.2018

Godzina emisji: 20.12

mg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kułakowski - jeden z bardów śpiewających o najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 23:10
Andrzej Kułakowski to opozycjonista z czasów PRL-u, pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Czajkowski - duchowy syn Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 17:14
Leszek Czajkowski pieśniarz nazywany "bardem prawicy", poeta, kompozytor, absolwent prawa, nauk politycznych, pracujący jako historyk. W swojej twórczości nawiązuje do Jacka Kaczmarskiego.
rozwiń zwiń