X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Szaniawski. Ostatni więzień polityczny PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 11:00
- Tata kochał wyciągać na światło dzienne wielkie wiktorie polskiego oręża. To dotyczyło Ryszarda Kuklińskiego czy hołdu carów Szujskich przed polskim królem - mówił w audycji "Wieczór z historią" Filip Frąckowiak, syn Józefa Szaniawskiego, wicedyrektor TVP Polonia i kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.
Audio
  • Filip Frąckowiak o swoim ojcu Józefie Szaniawskim (Wieczór z historią/Jedynka)
Profesor Józef Szaniawski - twórca muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego w Izbie Pamięci Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie
Profesor Józef Szaniawski - twórca muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego w Izbie Pamięci Ryszarda Kuklińskiego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Józef Szaniawski (zm. w 2012 r.) w czasach PRL-u był konspiracyjnym dziennikarzem Radia Wolna Europa. W 1985 roku służby wykryły jego działalność, a ponadto oskarżyły go o współpracę z CIA. Sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia, dziś Szaniawski uważany jest za ostatniego więźnia politycznego PRL-u.

- Jerzy Urban na konferencji prasowej powiedział, że po ucieczce na Zachód Zdzisława Najdera i Ryszarda Kuklińskiego w mieszkaniu Szaniawskiego zamknięto ostatnią redutę CIA w Polsce. To oczywiście było kłamstwo, propaganda komunistyczna zawsze poszukiwała jakiegoś imperialistycznego wroga. Sąd Najwyższy oczyścił go z tych zarzutów w 1991 roku - wspomina Filip Frąckowiak.

W 1989 roku Józef Szaniawski wyszedł z więzienia. Już od lat 90. nosił się z pomysłem stworzenia muzeum pokazującego walkę o niepodległość Polski toczoną w konspiracji. W 2003 roku pismo z prośbą o lokal do ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego skierował sam Ryszard Kukliński, były pułkownik ludowego Wojska Polskiego i agent CIA w czasach PRL-u. Prezydent stolicy przychylił się do tej prośby, ale rok później Kukliński zmarł. Ostatecznie placówka muzealno-edukacyjna powstała w 2006 roku jako Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.

Z nagrania audycji dowiecie się, w jaki sposób Józef Szaniawski przypominał o momentach chwały w polskiej historii, a także jak uratował obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" przed zniszczeniem. Filip Frąckowiak opowiada też o tym, jak jego mama, Halina Frąckowiak, znosiła czas, gdy Szaniawski przebywał w więzieniu. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w ramach audycji "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Filip Frąckowiak (wicedyrektor TVP Polonia, kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie)

Data emisji: 8.06.2018

Godzina emisji: 20.12

mg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kułakowski - jeden z bardów śpiewających o najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 23:10
Andrzej Kułakowski to opozycjonista z czasów PRL-u, pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Czajkowski - duchowy syn Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 17:14
Leszek Czajkowski pieśniarz nazywany "bardem prawicy", poeta, kompozytor, absolwent prawa, nauk politycznych, pracujący jako historyk. W swojej twórczości nawiązuje do Jacka Kaczmarskiego.
rozwiń zwiń