Jerzy Stuhr: Wajda dał mi wszystko, co można dać

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 13:30
- Andrzej Wajda dał mi w teatrze wszystko, co można było dać: od Hamleta do Papkina - mówił w audycji "Po drugiej stronie lustra" Jerzy Stuhr, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów i reżyserów.
Audio
  • Jerzy Stuhr o aktorstwie, dzieciństwie i kulturze Europy Środkowej (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Jerzy Stuhr
Jerzy StuhrFoto: PAP/Rafał Guz

Twórca wspomina, że jego gust, wrażliwość i poczucie humoru kształtowały dzieła kultury, z którymi miał do czynienia od dzieciństwa, a pierwszym filmem, który zrobił na nim wrażenie, był "Pat i Patachon". Na seansie mały Jerzy był z babcią.

- Była to zwulgaryzowana wersja "Flipa i Flapa". Śmieję się, że gdyby babcia zaprowadziła mnie na "Hamleta" Laurence'a Oliviera, to może byłbym zupełnie innym człowiekiem. Pewnie kształtowało moje poczucie humoru to, że mnie śmieszy Szwejk - przyznaje Stuhr. - Kiedy zacząłem odkrywać, zwiedzać Europę, wracały do mnie fantomy dzieciństwa. Gdy szedłem przez Pragę i widziałem te miniaturowe domki, w jakich mieszkał Franz Kafka, to myślałem sobie: "ja to rozumiem". We mnie łączy się eschatologiczny strach Józefa K. z "Procesu", "Zamku" i kretynizm Szwejka. Zobaczyłem, skąd się pochodzi - wyjaśnia aktor.

Dziś Jerzy Stuhr znany jest głównie z filmu, ale ogromny wpływ na jego zawodowy rozwój miała praca w teatrze. - Andrzej Wajda dał mi w teatrze wszystko, co można było dać: od Hamleta po Papkina. Jaki większy wachlarz można dać aktorowi? A "Emigranci", a "Zbrodnia i kara"? - przekonuje aktor.

Czym dla Jerzego Stuhra jest bycie Mitteleuropejczykiem? Dlaczego praca aktora teatralnego i filmowego tak bardzo różnią się od siebie? Jak z dzisiejszej perspektywy twórca ocenia kino moralnego niepokoju? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jerzy Stuhr (aktor, reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 20.15

mg/ag

Czytaj także

Agnieszka Grochowska - dziewczyna od Jana Englerta

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 16:00
- Nie byłabym tu, gdzie jestem, gdybym nie skończyła warszawskiej Akademii Teatralnej, a mój ówczesny opiekun, Jan Englert, to osoba, której zawdzięczam najwięcej - mówi aktora Agnieszka Grochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irène Jacob o Kieślowskim: byłam nim bardzo poruszona

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 14:28
- Był bardzo głębokim, wnikliwym i ciepłym człowiekiem. Na planie zwracał się do każdego jakimś małym, miłym słowem. Zawsze chciał ulepszać ujęcia. Był bardzo zainteresowany każdym detalem - wspomina francuska aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: w swym życiu spotykałem właściwych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:14
W Teatrze Polskim odbyła się (26.03) uroczysta gala wręczenia Orłów 2018. Nagrodę w kategorii Osiągnięcia Życia otrzymał aktor, reżyser, wieloletni pedagog i wykładowca Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń