X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Müldner-Nieckowski studiował medycynę by być lepszym poetą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:33
Nie lubi, żeby go nazywać człowiekiem renesansu. Ale ma tak wiele umiejętności, że można go porównać z Leonardo da Vinci. Robił doktorat z medycyny, ale habilitację z językoznawstwa. I przekonuje, że żeby móc dobrze pisać, trzeba czytać.
Audio
  • Piotr Müldner-Nieckowski o poezji, medycynie i wielkim słowniku frazeologicznym (po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Piotr Mldner-Nieckowski
Piotr Müldner-NieckowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piotr Müldner-Nieckowski medycynę postanowił studiować pod wrażeniem lektury książek profesora Tadeusza Kielanowskiego, który był później recenzentem jego pracy doktorskiej. Kiedy zaczął zgłębiać treść książki "Propedeutyka medycyny" zorientował się, że wśród laureatów Nagrody Nobla, co drugi studiował medycynę albo wręcz był lekarzem.

- To mnie przekonało, że na medycynę warto iść, bo medycyna jest dziedziną interdyscyplinarną, o bardzo szerokim zakresie wiedzy i umiejętności, taką która pozwala precyzyjnie myśleć, a jednocześnie korzystać z wyobraźni - mówi gość Jedynki.

Zauważa, że w biologii komunikacja jest czymś niezwykłym. Lekarz musi jakoś porozumieć się z pacjentem, weterynarz ze zwierzęciem itd. - Poszedłem na medycynę, żeby być lepszym poetą i już na drugim roku studiów zorientowałem się, co to jest poezja - mówi Piotr Müldner-Nieckowski. Wyjaśnia, że poezja to nie jest rymowane wierszowanie. Przekonuje, że poezja, to precyzyjne wypowiadanie się w sposób skrótowy, ale niezwykle precyzyjny i nawet nie trzeba pisać wierszy, żeby być cudownym poetą.

Co to znaczy być cudownym poetą? Co to jest melodia języka? Na czym polega sztuka pisania tekstów dla radia? Do czego - jego zdaniem - służą słuchowiska? I czy kłóci się z reżyserem? Jak powstawał Wielki Słownik Feazeologiczny?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Piotr Müldner-Nieckowski (pisarz, lekarz, językoznawca, wydawca, autor scenariuszy radiowych. Doktor nauk medycznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor UKSW. Niekiedy publikuje pod nazwiskiem Piotr Müldner lub jako PMN, pmn, Pemen)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 23.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Twardowski: lubię mówić szczegółami

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
– Moje wiersze pomogły mi poznać wielu ludzi – zaznaczał ks. Jan Twardowski. – Wiersze są jakimś środkiem porozumienia się z człowiekiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasłużony dla Polszczyzny. "Moja poezja jest trudna i ciemna"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:02
- Myślę, że trzeba mieć formację chrześcijańską, żeby dostrzec w moich wierszach nadzieję - mówi Wojciech Wencel, laureat Nagrody Prezydenta RP "Zasłużony dla Polszczyzny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Wencel: przez moją poezję kontaktuję się z Bogiem i duchami poetów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 12:44
Poeta, felietonista, eseista został niedawno odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nagrodą "Zasłużony dla Polszczyzny". Trzeba jednak przyznać, że autor dość często spotyka się z krytyką swojej poezji, ale - jak mówił w radiowej Jedynce - nauczył się na nią nie reagować.
rozwiń zwiń