Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:08
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?
Audio
  • Joanna Bator opowiada o swojej twórczości i ekranizacji jej książki (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Joanna Bator
Joanna BatorFoto: Jacek Konecki/PR

Borys Lankosz postanowił wyreżyserować powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc", która wchodzi na ekrany kin 22 marca 2019 roku. Pisarka twierdzi, że nie widziała sensu we współtworzeniu scenariusza filmu. - Przyglądałam się temu, co dzieje się na planie, udzielałam rad. Grzebanie w książce, którą ukończyłam nie było mi potrzebne - mówi Joanna Bator. Okazuje się, że jej niecierpliwy duch skierował ją w tym czasie na coś zupełnie innego. - Wtedy bardziej ciągnęło mnie do tego, aby iść w świat i poszperać w swoim wnętrzu - dodaje pisarka.

Joanna Bator zaczęła intensywnie podróżować. Zwiedziła Stany Zjednoczone i Japonię z myślą, że z podróżami nie rozstanie się do końca życia, a głód ciągłego odkrywania będzie towarzyszył jej każdej jesieni. Czas pokazał, że jest inaczej. - Myślałam, że ciągłe podróżowanie mi się nigdy nie znudzi. To się wyczerpało, a we mnie zaczęła dojrzewać myśl, aby zbudować dom i być blisko natury. Prywatnie jestem inną osobą, niż ta, którą jestem podczas tworzenia narracji - twierdzi pisarka.

Co według Joanny Bator kryje się pod pojęciem ciemności i światła? Co niezwykłego mają w sobie spotkania autorskie z czytelnikami? Czy można nauczyć się sprawnego pisania, czy to umiejętność zarezerwowana tylko dla prawdziwych talentów? O tym opowiada pisarka w audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Joanna Bator (pisarka)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 23.09

K.A/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teresa Żabińska: u matki to był rodzaj daru

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:55
- Nie bała się zwierząt, ale miała ten bardzo potrzebny respekt. Bardzo szanowała ich integralność i usiłowała je do siebie przekonać. Do tego trzeba było mieć ten trzeci dar, nieprawdopodobny instynkt, który matka miała - mówi o Antoninie Żabińskiej, autorce ksiażki "Ludzie i zwierzęta", córka Teresa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie kobiety Cohena. Zapraszamy na koncert ku pamięci mistrza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 14:34
- Kiedy dostałam propozycję wzięcia udziału w projekcie pomyślałam o wszystkich muzykach, którzy ostatnio odeszli. Uważam, że koncert jest doskonałym pomysłem na uczczenie pamięci tego wielkiego artysty - mówi piosenkarka i aktorka Matylda Damięcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2019. Artur Cichmiński: "Zimna wojna" hegemonem tegorocznych nagród

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:00
W czwartek odbyło się uroczyste wręczenie nominacji do polskich nagród filmowych Orły 2019. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzyma w tym roku reżyser, scenarzysta, producent i pedagog Krzysztof Zanussi. Pozostałych laureatów poznamy podczas gali 25 marca.
rozwiń zwiń