X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Monika Milewska i jej podróże w czasie

- Zawsze miałam wrażenie, że żyję w nieswoich czasach. Może dlatego tak podróżuję w czasie. Pojawiam się w różnych epokach. W dzieciństwie, jako nastolatka, żyłam w epoce napoleońskiej. Lata '80 przebiegały gdzieś tam poza mną, a ja robiłam "myk" w moją ukochaną epokę, obkładałam się książkami, przywdziewałam czasami ułańskie stroje i było mi tam bardzo dobrze - podkreśla rozmówczyni Michała Montowskiego w audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com
O Audycji

Monika Milewska, z wykształcenia historyk, pisze książki związane z jej karierą naukową, ale przede wszystkim tworzy formy literackie przynoszące jej kolejne sukcesy i nagrody. Za książkę "Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne" była nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" (2003). Jest autorką poezji oraz sztuk teatralnych, słuchowisk i scenariusza do filmu "Falowiec", za który zdobyła nagrodę na festiwalu Teatroteka 2019. Twórczość Moniki Milewskiej, odnosząc się do wydarzeń historycznych, dotyka kwestii postaw etycznych w świetle próby czasu.

Mimo tego, że Monika Milewska często przenosi swoich czytelników w czasie zaznacza, że obecnie ona sama najbardziej chce być tu i teraz. - Jeżeli wybrałabym sobie jakiś moment historyczny, to znam jego dalszy ciąg. Były on często tragiczny. A dalszego ciągu teraźniejszości w chwili obecnej nie znamy, więc zawsze możemy mieć nadzieję - podkreśla. 

Rozmówczyni Michała Montowskiego zdradza, że mimo historycznego wykształcenia, jej "przygoda" z literaturą zaczęła się wcześniej niż ta z historią. - Mój plan na życie powstał w wieku lat pięciu, gdy postanowiłam, że będę pisarką. Wydałam wtedy bardzo dużo książek w nakładzie jednego egzemplarza - mówi Monika Milewska. 

O czym marzyła jako dorastająca dziewczynka? Czy lubi pisać dla dzieci? Skąd pomysł na pisanie słuchowisk? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Michał Montowski

Gość: Monika Milewska (eseistka, dramaturg, poetka)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 23.09

kh

Playlista
  • Kult, - Arahja
  • Kora, - Krakowski spleen
  • The Cranberries - Zombie