X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moniuszko rywalizował z Chopinem? Mało znane fakty z życia autora "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:39
– Moniuszko był bardzo czuły na swoim punkcie i nie znosił, gdy porównywano go z innym kompozytorem – mówiła w audycji prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 maja przypadają 200. urodziny kompozytora. Z tej okazji warto przypomnieć historię jego życia i przytoczyć anegdoty dotyczące jego rodziny.
Audio
  • Prof. Magdalena Dziadek o mało znanych faktach z życia Stanisława Moniuszki (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Prof. Magdalena dziadek powiedziała, że w młodości Stanisław Moniuszko był trochę zarozumiały i pewny siebie. – Prawdopodobnie swoim szlachectwem nieco imponował biedniejszym i prostszym kolegom. Potem w okresie studiów berlińskich i bezpośrednio po ich ukończeniu był wręcz entuzjastycznie nastawiony do życia, ale wskutek kolejnych niepowodzeń jego humor raczej się pogarszał. Żona Aleksandra Moniuszkowa w listach kilkakrotnie nazywała go "biednym grajkiem"– mówiła profesor. 

Dodała, że Moniuszko miał skłonność do depresji. – Wynikało to z presji, jaką nałożono na niego jako kompozytora narodowego. On walczył z mianem kompozytora narodowego, próbował przewyższyć swoje własne osiągnięcia, a to wtłaczało go w kolejne załamanie – przyznała profesor.

Jak reagował Stanisław Moniuszko, gdy porównywano go do Fryderyka Chopina? Czy rodzice chcieli, by Stanisław zajmował się muzyką? Jak rodzina oceniała jego twórczość? Jaki wpływ na Moniuszkę wywarli stryjowie: reformator społeczny, filozof, miłośnik teatru, botanik i filolog? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: prof. Magdalena Dziadek (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 23.08

abi


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Znany nam jako kompozytor, mniej jako człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 16:54
W "Czterech porach roku" Jolanta Rostworowska z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki przybliżyła postać Stanisława Moniuszki opisując, jakim prywatnie był człowiekiem. Dowiedzieliśmy się skąd pochodził, gdzie się uczył i kogo pokochał całym sercem. 
rozwiń zwiń