Camilla Läckberg: w kobietach powinno być więcej złości popychającej do działania

W swoim literackim dorobku ma dziesięciotomową sagę o pisarce Erice i policjancie Patriku, której akcja dzieje się w niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji - Fjällbace. Camilla Läckberg napisała również dwie książki kucharskie, bo gotowanie to jej pasja, a także dwie książeczki dla dzieci - w końcu swoich ma czworo. Teraz wydała zupełnie nowy thriller pod tytułem "Złota Klatka".
Camilla Lckberg
Camilla Läckberg Foto: Piotr Piorun/Polskie Radio
O Audycji

- Bardzo ważna była dla mnie symbolika, dlatego spodobał mi się symbol złotej klatki, czyli miejsca z którego wszystko wygląda perfekcyjnie, a tak naprawdę okazuje się więzieniem - mówi o tytule swojej najnowszej książki Camilla Läckberg. 

Bohaterką powieści jest inteligentna i piękna Faye, która ma wszystko: wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić... Jej idealne życie to w rzeczywistości desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez mroczne wspomnienia z Fjällbacki, Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Nie może pozbyć się wrażenia, że poświęciła swoje ambicje na rzecz mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala.

Faye wierzy w ideę miłości, którą sama sobie stworzyła. Wydaje mi się, że często kobiety widzą to, co chcą widzieć, a nie rzeczywistość i prawdziwego partnera, którego mają. To duży błąd - ocenia w rozmowie z Martyną Podolską pisarka. 

Camilla Läckberg zdradza, że często dostaje wiadomości od czytelniczek, które piszą, że jej książka zainspirowała je do działania i podjęcia konkretnych decyzji, do zmiany życia. - To fantastyczne. Chciałabym żeby w kobietach było więcej złości popychającej do działania, bo mam wrażenie, że od małego jesteśmy programowane do tego, żeby nadstawiać drugi policzek, odwracać wzrok - podkreśla.

Czy lubi być nazywana królową szwedzkiego kryminału? - Kiedy dorastałam zawsze chciałam być księżniczką, więc wolałabym żeby nazywano mnie księżniczką szwedzkiego kryminału czy nawet skandynawskiego. A tak poważnie bardzo to lubię i bardzo mi to schlebia, ale w Szwecji jest bardzo wiele autorek kryminałów, które podziwiam i które bardzo lubię, więc myślę, że jest miejsce dla wielu księżniczek kryminału w Skandynawii - ocenia pisarka.

Dlaczego akcja wszystkich powieści Camilli Läckberg dzieje się we Fjällbace? Co przy pisaniu "Złotej klatki" sprawiło jej najwięcej radości? Czy planowane są kolejne części? Czy pisarka planuje kontynuować sagę o Erice i Patriku? Skąd u Camilli Läckberg fascynacja kryminałami? Co radziłaby początkującym pisarzom? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której - poza rozmową z pisarką - także fragmenty "Złotej klatki" czytane przez Agnieszkę Kunikowską. 

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Martyna Podolska 

Gość: Camilla Läckberg (pisarka)

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 23.09

kh

Playlista