Piotr Moss: kompozytor rodzi się kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:44
- Często widzimy artystów inaczej, ich pracę, ich sposób życia niż tak naprawdę to wygląda. Życie kompozytora, takiego jak ja, nie jest specjalnie atrakcyjne. Polega ono głównie na byciu z samym sobą przez długie godziny. Bez tego nie ma tych chwil szczęścia, kiedy słyszy się swój utwór - mówi w radiowej Jedynce kompozytor.  
Audio
  • Rozmowa Magdy Mikołajczuk z Piotrem Mossem (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Piotr Moss
Piotr MossFoto: Katarzyna K.

Piotr Moss tworzy muzykę dla sal koncertowych, dla teatru - także dla Polskiego Radia, dla filmu. Pisze także piosenki i utwory dla dzieci. Podczas 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu "Lato". Kompozytor obchodzi w tym roku 70. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy twórczej.

Nieoficjalnie to chyba jest więcej tych lat pracy twórczej, bo przecież kompozytor rodzi się kompozytorem - podkreśla gość Jedynki. 

Czy czuje się bardziej artystą czy rzemieślnikiem? - Chyba jednak rzemieślnikiem. Całe moje życie zawsze chciałem służyć, pomagać, być potrzebny. Nie miałem nigdy artystowskich ciągot. Natomiast jeśli mam zamówienie, to prawdziwemu rzemieślnikowi ono otwiera nowe horyzonty, więc w tym aspekcie na pewno jestem artystą, Jeśli umiem coś robić to w porządku, ale jeszcze trzeba mieć pewnie "to coś". I "to coś" pewnie pomaga mi w realizacji tych zamówień - ocenia Piotr Moss.

- Zamówienia odkrywają nowe horyzonty, bo gdybym nie miał zamówienia nie odkryłbym, że taką muzykę mam w sobie. Gdybym nie miał zamówienia z takiego a nie innego teatru, na taką a nie inną muzykę, to też bym nie odkrył, że to umiem - podkreśla rozmówca Magdy Mikołajczuk.

Dlaczego Piotr Moss ma francuskie obywatelstwo? Jakie jest jego ulubione miejsce w Paryżu? Czy lubi pisać dla dzieci? Co lubi czytać? Dlaczego nie chce aby powstała jego biografia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Piotr Moss (kompozytor)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 23.05

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie emocje kryją się w słuchowiskach sopockiego festiwalu "Dwa Teatry"?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:04
W "Kulturalnej Jedynce" mowa o utworach 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dowiedzieliśmy się czym jest słuchowisko współczesne i porozmawialiśmy z twórcami takich dzieł, jak "Pod stopami niebo i nad głową niebo" oraz "W jednym kapciu w drugim bucie", w których można "zasłuchać się" w czasie trwania festiwalu.
rozwiń zwiń