Joanna Wnuk-Nazarowa: z nimi można konie kraść

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to bardzo otwarci ludzie, z którymi można konie kraść. Są skłonni do akceptacji najbardziej dziwnych pomysłów, ale tylko pod jednym warunkiem: że jest również efekt artystyczny - mówi w radiowej Jedynce wieloletnia dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa.
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (Jedynka/ Po drugiej stronie lustra)
Joanna Wnuk-Nazarowa
Joanna Wnuk-NazarowaFoto: PR/Grzegorz Śledź

Joanna Wnuk-Nazarowa od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W przeszłości była ministrem kultury i sztuki. Pracuje jako kompozytorka i dyrygentka. Charakteryzuje się nieszablonowymi pomysłami.

To właśnie z jej inicjatywy powstał projekt muzyczny związany z Wojciechem Kilarem - "Pociąg do muzyki Kilara". - Był lwowianinem, wraz ze swoją matką uciekał w 1944 roku ze Lwowa. Droga ich ucieczki przebiegała przez granicę w Medyce, później Rzeszów i stamtąd przez Tarnów do Krakowa. Kilar w Rzeszowie chodził do podstawówki muzycznej, w Krakowie ją kończył, w Katowicach poszedł do liceum muzycznego, jego matka była aktorką i otrzymała tam posadę w teatrze. Kilar w Katowicach poszedł też do wyższej szkoły muzycznej i już nigdy stamtąd się nie wyprowadził. Mówił, że to jest jego druga ojczyzna - opowiada Joanna Wnuk-Nazarowa.

Projekt był muzycznym odtworzeniem wędrówki Wojciecha Kilara. Na każdej stacji powrotnej odbył się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z kompozycjami Wojciecha Kilara. Gość Jedynki szczególnie wspomina koncert w Medyce. Powód? Został zorganizowany na... łące pośród sieci torowisk. Co ciekawe, mimo dość oryginalnych warunków, panie z orkiestry zagrały w pięknych, czarnych sukienkach, natomiast panowie w białych koszulach i muszkach. - Publiczność poczuła się dowartościowana, że nie tylko chcemy pokazać, że potrafimy świetnie zagrać. Ale także ze względu na to, że są prawdziwą publicznością i to, że tam nie było sali koncertowej, nie oznacza, że nie będzie tam prawdziwego koncertu - dodała.

Dlaczego drugie imię Joanny Wnuk-Nazarowej powinno brzmieć "dobre pomysły"? Z jakiego powodu trębacze ćwiczą w pralni? Jak gość Jedynki został raperem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (kompozytor)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 23.08

DS/ans

Czytaj także

Koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze..." w wiosennej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 23:59
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie zabrzmiały dźwięki trzeciego już koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Jak zwykle Polskie Radio realizując jego misję połączyło dwa nurty muzyczne - muzykę swingową i muzykę poważną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń