Jerzy Kalina - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 23:11
Jerzy Kalina, czyli artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kaliną (Jedynka/ Po drugiej stronie lustra)
Jerzy Kalina
Jerzy KalinaFoto: Adam Hawalej / PAP

- Najwięcej realizacji stworzyłem w Muzeum Katyńskim. Powstały one jako ciąg około 60 mniejszych i większych instalacji. W tej chwili jestem w trakcie kończenia 3 wielkich sarkofagów z granitu wulkanicznego na podstawach jako rzeźby torów, które realizuje wybitny polski rzeźbiarz z Torunia Zbigniew Mikielewicz […]. Sarkofagi będą stały przy katyńskim lesie przy wejściu do tego muzeum - mówi Jerzy Kalina.

Gość Jedynki swoje prace prezentował w wielu krajach świata. Jest również laureatem prestiżowych nagród, w tym m.in. Nagrody "Totus Tuus", Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrody im. Brata Alberta, Nagrody "Solidarności".

Obecnie - do 30 września - trwa jego wystawa w Kordegardzie: Jerzy Kalina - "W niebo stąpanie".

W czym Jerzy Kalina był prekursorem? Jak ocenia swoje prace związane z Pomnikiem Katyńskim? Dlaczego niektóre pomniki są nieestetyczne?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadził: Michał Montowski

Gość: Jerzy Kalina (artysta)

Data emisji: 02.09.2019

Godzina: 23.06

DS

Czytaj także

Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
rozwiń zwiń